Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

OYUN TÜRLERİ

Bir video oyun türü; benzer oyun özellikleriyle ilgili belirli bir oyun kategorisi olup, bir oyunun belirli bir türünü veya tarzını ifade eder. Video oyun türleri genellikle oyunun hikâyesi veya oyun sahnesine göre değil, oyuncunun oyunla etkileşime girme şekline göre tanımlanır. Bilgisayar oyunları, oynanışlarına göre türlere ayrılır.

En yaygın olarak kullanılan oyun türleri:

  • RPGRol yapma video oyunlarında oyuncular, farklı zorlukların üstesinden gelerek veya canavarları yenerek, karakterin seçilen bir meslekte veya sınıftaki ilerlemesini temsil eden deneyim puanları kazanır (yakın dövüş veya menzilli büyüler gibi) ve oyuncunun belirli bir miktar elde edildiğinde yeni yetenekler kazanmasına izin verir.

Detaylı bilgi için: RPG nedir?

  • Open WorldAçık dünya oyunları, oyuncuya bir kontrol duygusu sunar. Oyuncuların büyük oyun dünyasının herhangi bir yerinde istedikleri gibi oynama özgürlüğünün bir sonucu olarak, bir oyuncunun istediği zaman gitmek istediği yerleri ziyaret etmesine izin verir. Oyuncunun karakteriyle daha iç içe hissetmesine yardımcı olan, bu kontrol özgürlüğüdür.

Detaylı bilgi için;: Open World nedir?

  • MMORPGGenel hedefin oyunu tamamlamak olduğu geleneksel konsol tabanlı rol yapma oyunlarının aksine MMORPG'ler, oyuncuların ve oyuncu gruplarının etkileşimlerine dayalı olarak ortaya çıkan oynanışa bağlıdır. MMORPG'lerin çoğu hala giderek zorlaşan görevler ve savaşlar sağlamaktadır ancak bunların birincil amacı, oyuncuların deneyim, yetenekler ve zenginlik açısından karakterlerini oluşturmalarına yardımcı olmaktır.

Detaylı bilgi için: MMORPG nedir?

  • MOBAMOBA oyunlarına "gerçek zamanlı aksiyon stratejisi" adı da verilmektedir. MOBA oyunlarında oyuncular, tercih ettikleri oyun tarzına en uygun kahramanı seçebilirler. Bu oyun türünde oyuncular ve takımlar ayrıca kendi üslerini saldırılardan korumalı ve verimli savunma oluşturmalıdır.

Detaylı bilgi için: MOBA nedir?

  • FPSBirinci şahıs nişancı (FPS), birinci şahıs bakış açısıyla silah ve diğer silah temelli dövüşlere odaklanan bir video oyunu türüdür. FPS'ler oyuncunun olayları oyun karakterinin gözünden gördüğü birinci şahıs bakış açısına sahiptir. Böylece oyuncular aksiyonu kahramanın gözünden yaşar.

Detaylı bilgi için: FPS nedir?

  • TBS: Sıra tabanlı taktik oyunlarında sıranızın başlamasını beklersiniz ve tur denilen her sıra size geldiğinde oynamak için turlar arasındaki bekleme süresini bir strateji planlamak ve sıra gelince stratejilerinizi uygulamak için hamleleri belirlemekte kullanırsınız. TBS veya sıra tabanlı strateji oyunları, ağırlıklı olarak taktiksel düşünceye dayanır. Sırayla oynanan oyunlarda gelişmenin ve ilerlemenin tek yolu, bir adım ileriyi düşündüğünüzden ve düşmanı misilleme yapma şansı bulmadan önce alt ettiğinizden emin olmaktır.

Detaylı bilgi için: TBS nedir?

  • Battle Royale: Battle royale oyunları, çok sayıda oyuncunun minimum ekipmanla oyuna başlayarak; silah ve zırh arayıp rakipleri ortadan kaldırmak için savaştığı bir oyun türüdür. Battle royale haritalarında oyuncular, zaman geçtikçe küçülen güvenli oynanabilir alanda sağ kalmaya çalışır ve hayatta kalan son oyuncu olmaya çalışır.

Detaylı bilgi için: Battle Royale nedir?

Benzer İçerikler