Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

OPEN WORLD - AÇIK DÜNYA NEDİR?

Open world, Türkçesi açık dünya olan video oyunları; bir oyuncunun sanal bir dünyada özgürce dolaşabildiği ve hedeflere ne zaman ve nasıl yaklaşacağını seçmesinde önemli ölçüde özgürlük tanındığı bir video oyun türüdür. 

"Açık dünya" teriminin net bir tanımı yer almasa da açık dünyanın en yaygın kullanımı, tamamen ölçeklendirilmiş ve sürekli olan büyük bir oyun dünyasında serbestçe dolaşan dış mekân keşfi sunan bir oyunu ifade etmektedir. "Açık dünya" terimi, oynanışın kapalı mekân zindanları ile sınırlı olduğu oyunlara veya ölçeklendirilmemiş dış dünya haritalarına sahip oyunlara atıfta nadiren kullanılır.

Açık dünya oyunları genel olarak aşağıda yer alan unsurları barındırmaktadır:

  • Oyuncunun nereye gidebileceği konusunda daha ağır kısıtlamalara sahip doğrusal oyunların aksine, oyuncunun hedeflere özgürce erişebileceği ve keşfedebileceği sınırlı kısıtlamalara sahip serbest dolaşım ortamı,
  • Bir bina, zindan veya mağara gibi ortamın çoğunun iç mekânda olduğu oyunların aksine, oyun ortamının çoğunu oluşturan bir dış mekân,
  • Zindan, bina veya ufak kasaba gibi daha küçük bir yerle sınırlı ortamların aksine, en azından büyük bir şehir veya ada büyüklüğünde bir ortama sahip geniş bir dünya,
  • Çoğunlukla taşıtlarla geçilen dünyaların aksine, bir dünyanın çoğunlukla yaya olarak geçilebildiği yaya geçişi,
  • Oyuncunun ne yaptığına bakılmaksızın dünyanın hareket halinde olduğu gerçek zamanlı bir dünya. Örneğin gerçek zamanlı olarak oluşturulan bir dünyada oyuncudan bağımsız olarak hareket eden düşmanlar veya gündüz-gece döngüleri yer alır.
  • Oyuncunun birinci / üçüncü şahıs perspektifinde keşfedebileceği gerçek zamanlı bir 3D ortam (özellikle poligonal bir 3D ortam) oluşturulmuş dünya ve 3D grafikler.

Bir dünyanın ne kadar büyük veya açık olması gerektiğine dair farklı tanımlar nedeniyle, en eski açık dünya oyununun ne olduğu konusunda bir fikir birliği yoktur fakat SEGA tarafından Ağustos 1970'te piyasaya sürülen bir video projeksiyonu arcade oyunu olan Jet Rocket serbest dolaşımı tanıtması ile önemlidir.

1980'den 2000'e kadar, gelişmiş teknolojinin olmaması nedeniyle bugün gördüğümüz gibi devasa ve çarpıcı açık dünya haritalarını oluşturmak oldukça zordu fakat açık dünya niteliğindeki ilk oyunlar arasında The Hobbit (1982), Mercenary (1985), The Legend of Zelda (1986), The Terminator (1990) ve Super Mario 64 (1996) sayılabilmektedir.

Bu oyunlar 1980'lerden beri açık dünya tasarımlarını kullandı ve kökleri Zelda'ya kadar uzanan modern açık dünya oyunlarına öncülük etti. Grand Theft Auto III (2001), uygulama olarak açık dünya oyunlarında kullanılan bir standardı belirlemiş oldu. En etkili 3D açık dünya video oyunu Grand Theft Auto III (2001) ve Grand Theft Auto serilerinde öne çıkan şehirler, The Witcher serisinin zengin dünyası gibi gerçek anlamda geniş açık dünyalara sahip oyunlara rehberlik etti.

Red Dead Redemption 2The Witcher® 3: Wild HuntSunset Overdrive,  Far Cry® 4Grand Theft Auto VTom Clancy's Ghost Recon® WildlandsWatch_Dogs™The Elder Scrolls V: SkyrimHorizon Zero Dawn™ , Mount & Blade II: Bannerlord gibi oyunlar açık dünya kategorisine giren popüler oyunlar arasında yer almaktadır.

Valve tarafından sunulan bir video oyunu dijital dağıtım hizmeti platformu olan Steam, bünyesinde milyonlarca oyun barındırmaktadır. Steam Cüzdan Kodu ise Steam'de yer alan oyunları satın alabilmek için kullanabileceğiniz bir bakiye yükleme yöntemidir. Steam Platformu üzerinden açık dünya türüne ait oyunları inceleyebilir ve Steam platformunda geçerli Steam Cüzdan Kodu satın alarak siz de popüler açık dünya oyunlarını oynayabilirsiniz.

Steam Cüzdan Kodu satın al >>

Benzer İçerikler