Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

MMORPG NEDİR?

MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing Game), birden fazla kişinin internete bağlanarak konsol ya da bilgisayardan oynadığı ve oyun esnasında birden farklı karakteri yönettiği oyun çeşididir. Kısaca MMORPG, çoklu oyunculu çevrimiçi rol yapma oyun türüdür.

Türkçeye ‘Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu’ olarak çevrilen MMORPG’de, oyuncular tamamen hayal ürünü bir karakter seçebiliyor ya da kendi karakterlerini yaratabiliyorlar. Belirli grup, tür arasında seçimin yapılabildiği MMORPG’de örneğin; büyücü ya da okçu olarak karakterinizi seçebiliyorsunuz.

Oyuncunun seçtiği karakteri geliştirmenin en önemli hedef olduğu MMORPG oyun türünde, oyuncular tek ya da takım halinde oyundaki görevleri veya savaşları tamamladıklarında deneyim puanı kazanırlar. Puan kazandıkça karakterin deneyim seviyesi yükselip, karakter daha güçlü bir hale gelir.

Neredeyse çoğu MMORPG türünde oyunda oyuncuların seçebileceği farklı sınıf türleri vardır. Örnek olarak, büyücü sınıfından bir karakter seçildiğinde oyun içinde yer alan dükkandan büyücü sınıfına ait karakterleri geliştirecek item adı verilen ürünlerden satın alınabilir.

MMORPG türünde oyunların içinde bulunduğu piyasada geliştiriciliğini Blizzard Entertainment’ın üstlendiği World of Warcraft önemli bir yere sahip. Dünya genelinde 12 milyondan fazla oyuncuya sahip World of Warcraft, en popüler MMORPG oyunu olarak adını Guinness Rekorlar kitabına yazdırmayı başarmıştır.

MMORPG türünde olan ünlü oyunlar bazıları ise şu şekilde; Metin2, World of Warcraft, Guild Wars, EverQuest.

MMORPG türündeki oyunlarda, oyun içinde yer alan mağaza ya da dükkandan eşyalar satın alıp karakterinizi daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Örnek olarak üç büyük imparatorluğun savaşını anlatan Metin2'de savaşlarda avantajlı hale gelebilmek için karakterinizi geliştirmeye yardımcı olan Metin2 EP (Ejder Parası) kullanabilirsiniz. Karakter geliştirme yolunun savaşlar kazanmak olduğu Metin2’de, Metin2 EP satın alarak karakterinizi daha güç bir hale getirip savaşları kazanabilirsiniz. 

%5 bonus fırsatıyla Metin2 EP satın al >>

Benzer İçerikler