Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

TBS NEDİR?

TBS (Turn Based Strategy), hamlelerin sırayla yapıldığı, strateji oyunlarının bir alt türüdür. Bu oyun türünde hamle sırası kendisinde olan oyuncu hamlesini yaptığında diğer oyuncu oyuna müdahale edemez. Genel olarak sıra tabanlı strateji oyunlarında oyuncular, kendilerine sağlanan savaş güçlerini kullanarak görevleri tamamlayıp rakibi mağlup etmeyi hedefler. Sıra tabanlı strateji oyunları, gerçek zamanlı strateji oyunlarından daha karmaşık, strateji yapmayı gerektiren oyunlardır.

Türkçeye sıra tabanlı strateji oyunu olarak çevrilen TBS türü oyunlarda, stratejik düşünmek oyunun en önemli kısmıdır. Hamle yaparken rakibin yapacağı hamleyi düşünüp hareket etmek gereken TBS türü oyunlarda, belirlenen süre içerisinde saldırınızı gerçekleştirmeniz gerekir.

TBS türünde oyunlara örnek olarak; Total War ve Civilizationserisi örnek gösterilebilir.

TBS türü oyunlar arasında kendine önemli bir yer edinmiş Civilization serisinin beşinci oyunu Sid Meier's Civilization V, tarih öncesi çağlardan geleceğe kadar uzanan geniş bir zaman aralığında medeniyet kurup, yöneterek hükümdar olabileceğiniz bir TBS yani sıra tabanlı strateji oyunudur. Serinin diğer oyunlarından farklı olarak Sid Meier's Civilization V, altıgen parçalar ve yeni bir oyun motoruna sahiptir. Savaş sistemi tamamen değişen oyuna, yeni bir casusluk sistemiyle beraber yeni bir din de eklenmiştir. Strateji oyunları seven oyuncular tarafından tam not alan Sid Meier's Civilization V'e Steam’den ulaşabilirsiniz.

Steam Cüzdan Kodu satın al >>

Benzer İçerikler