Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

FPS NEDİR?

FPS, oyuncunun karakteri kendi gözüyle oynadığı nişancı video oyunlarının alt türlerinden biridir.

Türkçeye birinci şahıs nişancı olarak çevrilen FPS, First Person Shooter’ın kısaltmasıdır.

Oyuncunun, oynadığı karakterin gözüyle ilerlemesini sağlayan FPS oyun türünde, kontrol edilen karakterin tutmuş olduğu silah, bıçak ve benzeri oyun içerisindeki unsurları oyuncu görebilmektedir. Oyunu geliştiren yapımcıların vermiş olduğu karar doğrultusunda görüş açısı daha geniş ya da daha dar olabilir. Bu görüş açısı sayesinde, oyuncular kendilerini oyundaki hayali dünyanın içindeymiş gibi hissedebiliyor.

FPS türünün ortaya çıkışı 1973 yılında yayınlanan Maze Warile başladı. Tek kişi ya da çoklu oyuncu ile oynanabilen oyun, dönemin teknoloji şartları çerçevesinde oldukça yüksek donanıma sahip bilgisayarlarda oynanabiliyordu. Bu nedenle, oyun herkes tarafınca erişebilir olmayı başaramadı. Genel olarak, oyuncuların FPS türüyle tanışması 1992 yılında Software’in geliştirdiği Wolfenstein 3D ile gerçekleşti. Alışılmış FPS oyunlarından farklı yapıya sahip Wolfenstein 3D’de koridor temelli yapı ve serbest kamera açılarının kontrol edilememesi oyun deneyimini kötü etkiledi. 1993 senesinde yayınlanan DOOM ise çıktıktan sonra yakaladığı başarıyla FPS türünün gelişmesini sağladı.

FPS türü içerisinde popüler olan oyunlar ise şu şekilde;Half-Life, Call of Duty, DOOM, Quake III: Arena, Counter-Strike, Wolfteam.

FPS türünde olan ve Türkiye’de oldukça yüksek oyuncu sayısına sahip Wolfteam, yarı kurt yarı insan özellikleri taşıyan askerleri konu alıyor. Wolfteam’de karakter, silah, ekipman, kutu gibi malzemelerin satıldığı mağaza bulunuyor. Oyuncular bu mağazadan Joygame hesaplarına Joypara transfer ettikten sonra Wolfteam Nakit'e dönüştürerek alışveriş yapabiliyor. Wolfteam Nakit oyundaki para birimidir.

%5 bonus fırsatıyla Wolfteam Nakit satın al >>

Wolfteam Nakit sahibi olmak için hemen Joypara satın al >>

FPS türünün oyuncular tarafından sevilmesini sağlayan DOOM serisinin son oyunu olan DOOM Eternal, son zamanların en beğenilen FPS oyunlarından biri. E3 2019’da en iyi aksiyon oyunu seçilen DOOM Eternal’ı XboxGame Pass Ultimate paketi ile ücretsiz oynayabilir ya da Steam Cüzdan Kodu satın alarak Steam'den de DOOM Eternal'a ulaşabilirsiniz. 

Steam Cüzdan Kodu satın al >>

Xbox Game Pass Ultimate satın al >>

Benzer İçerikler