Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

OYUN TERİMLERİ

Oyun oynamaya başladığınızda, daha önce hiç duymadığınız birçok jargon, argo ve kısaltmanın kullanıldığını fark edeceksiniz. Oyun terimleri, video oyunlarda veya gamerların sıkça kullandığı kısaltmalar neticesinde şekillenmiştir. Oyun terimleri sayesinde oyuncular kendi aralarında bir dil geliştirmiştir denebilir. Oyun içi yazışmalarda veya oyunlarda görmüş olabileceğinizi düşündüğümüz temel oyun terimlerini ve kullanılan kısaltmaları sizler için listeledik.

 1. Adds: Ek canavarlar. Bu terim, bir patron canavarla savaşırken ortaya çıkan "ek düşmanlar" anlamına gelir. Tipik olarak patrona zarar vermeyi ve eklemeler yapmayı dengelemeniz gerekir.
 2. Aggro: Aggro'nuz olduğunda, bu canavarın veya ateş eden bir binanın sadece size vurmaya odaklandığı ve başka oyuncuların olmadığı anlamına gelir.
 3. AoE: "Etki Alanı" anlamına gelmektedir. Tek bir düşmana karşı değil, belirli bir alanda çalışan büyüleri ve yetenekleri ifade eder. Genellikle bunlar, hasar verdiklerinde yeşil daireler (kullanım sırasında) ve kırmızı daireler olarak gösterilir. Kısacası, kırmızı bir çemberin içinde duruyorsanız ve sağlığınız düşüyorsa, etki alanı içerisindesiniz demektir.
 4. AFK: "Klavyeden uzakta" anlamına gelir. Bu, bir oyuncunun geçici olarak müsait olmadığı anlamına gelir.
 5. Bot: Robotun kısaltması olup, yapay zeka (AI) tarafından kontrol edilen ve oynanamayan bir karakterdir. Oyuncu, hedefleri tamamlamak için bir botla rekabet edebilir veya bir botla çalışabilir. Bir oyuncudan kötü olarak bahsetmek için aşağılayıcı bir terim olarak da kullanılabilir Botlar, CPU'lar ve "bilgisayarlar", çok oyunculu oyunlarda insan olmayan rakiplere atıfta bulunur. Bazı çok oyunculu oyunlar, oyun modlarını kendi başınıza veya yerel çok oyunculu olarak botlara karşı arkadaşlarınızla oynamanıza izin verir.
 6. Bug: Bir oyunun programlamasında istenmeyen etkilere neden olan bir hata.
 7. Buff / Nerf: Buff, bir karakteri bir şekilde daha güçlü kılan bir değişikliği ifade eder. Tersine nerf, karakterin gücünü azaltan bir değişikliktir. Bunlar genellikle çevrimiçi oyunlarda karakterler veya silahlar arasındaki dengeyi ifade etmek için kullanılır.
 8. Camp: Tek noktada kalmayı ifade eder. FPS'te, oyuncular diğerlerine sürpriz yapmak için bir köşede veya koridorda saklandıklarında bu terim yaygın olarak kullanılır.
 9. Clan: Birçok takım tabanlı çok oyunculu oyunlardaki klanlar, birlikte oynayan oyuncu gruplarını ifade eder. Call of Duty gibi oyunlar, kullanıcı adınıza bir klan etiketi eklemenize ve bir klana katılmanıza izin verir.
 10. Cooldown: Çoğu oyunda bir yeteneği kullandığınızda, onu tekrar kullanmadan önce belirli bir süre beklemeniz gerekir. Buna soğuma süresi denir.
 11. Deathmatch: Birçok nişancı ve gerçek zamanlı strateji oyununda amacın, bir zaman sınırına veya öldürme sınırına ulaşılana kadar mümkün olduğunca çok sayıda diğer karakteri öldürmek olduğu bir oyun modudur.
 12. DLC: DLC, indirilebilir içerik anlamına gelir. Karakterler, seviyeler, kozmetikler ve benzerleri dahil olmak üzere ana oyundan ayrı olarak indirebileceğiniz ekstra unsurları ifade eder. DLC bazen, ancak her zaman değil, ek bir ücrete tabidir.
 13. DPS: Damage Per Second: Saniye başına hasar anlamına gelen DPS, özellikle oyuncunun saldırılarının otomatik olarak hedef menzil içindeyken gerçekleştirildiği oyunlarda, oyuncunun hücum gücünü belirlemesine izin vermek için bir ölçü olarak kullanılır.
 14. GG: İngilizce "good game" kısaltması olan GG "iyi oyun" anlamına gelir. Rekabetçi bir oyunun veya maçın sonunda, iyi bir sportmenlik jesti olarak değiştirilen kelimeleri ayırmak olarak kullanılır.
 15. GGWP: İyi oyun, iyi oynadınız! Bu kısaltmanın oyunun sonuyla eş anlamlı olması nedeniyle, seyirciler tarafından genellikle belirli bir oyuncunun galibiyetinin bariz olduğu bir durumu, eylemi veya hamleyi belirtmek için kullanılır. 
 16. GLHF: Kısaltma, "iyi şanslar, iyi eğlenceler" anlamına gelir. Rekabetçi bir oyunun veya maçın başlangıcında iyi bir sportmenlik jesti göstergesi olarak kullanılan kelime grubudur.
 17. HP: Sağlık puanı veya can puanı anlamına gelen HP, karakterinizin canlılığını ölçer. Genellikle HP'niz sıfıra düştüğünde karakteriniz ölür.
 18. Farming: Deneyim puanları, oyun parası veya belirli ödül öğeleri gibi o savaş veya görevle kazanılabilecek belirli ödül öğelerinin daha fazlasını veya kopyalarını almak için bir savaşı, görevi veya oyunun başka bir bölümünü tekrarlamak anlamına gelir. Örneğin altın çiftçiliği, oyun içi para birimi için yapılan bir tarım türüdür.
 19. Fast Travel: Rol yapma oyunlarında yaygın olan bu terim oyuncu karakterlerinin, gerçekten etkileşimli olarak uzun bir mesafeyi tekrar tekrar kat etmek zorunda kalmadan oyun dünyasının keşfedilmiş bölümleri arasında ışınlanmasını sağlayan bir araçtır. 
 20. FPS: FPS, birinci şahıs nişancı oyunudur. Bu tanım, dünyayı karakterinizin gözünden gördüğünüz bir türü ifade eder. FPS nedir >>
 21. Feed: Çok oyunculu oyunlarda, düşman bir takıma veya oyuncuya (kasıtlı olarak veya deneyimsizlik nedeniyle) sürekli olarak ölmesi nedeniyle karşı tarafa devamlı deneyim, altın, harita baskısı veya başka avantajlar sağlayan oyuncuların bu sürekli ölme eylemini ifade eder.
 22. KDR: Bir oyundaki öldürmelerinizi ve ölümlerinizi karşılaştıran ve oyuncunun görüntülemesi için sayısal veri gösteren bir orandır. Oran sayısı ne kadar yüksekse o kadar iyidir. (Daha fazla öldürme, daha az ölüm). KDR veya öldürme-ölüm oranı, çevrimiçi nişancılardaki performansınızın ortak bir ölçüsüdür. Örneğin, altı öldürme ve bir ölüm ile bitirdiğiniz bir oyunda, 10 öldürme ve beş ölümle bitirdiğiniz bir oyuna kıyasla daha yüksek bir K/D'ye sahip olursunuz.
 23. Kill Stealing (KS): Çok oyunculu video oyunlarında, özellikle MOBA'larda, birinci şahıs nişancılarda, MMORPG'lerde ve MUD'larda öldürme hırsızlığı anlamına gelir. KS, başka bir oyuncunun öldürmek için daha fazla çaba sarf ettiği bir düşmanı son vuruşu sizin yapmanızdan dolayı o öldürmeden kazanılacak deneyim puanı, altın gibi ek başarıları takım arkadaşınızdan çalmanız anlamına gelen olumsuz bir durumdur.
 24. Killstreak: Bir oyun ya da tur boyunca karakteriniz ölmeden belirli sayıda düşman oyuncuyu öldürmeyi başardığınızda kazandığınız ödüllerdir.
 25. Lag: Yaygın bir çevrimiçi oyun terimi olan lag, oyuna girişiniz ile oyunda gerçekleşen eylem arasındaki gecikmedir. Bu, genellikle aşırı ping'in neden olduğu çevrimiçi gecikmeyi ifade eder.
 26. Noob: Bir oyunda açıkça yeni olan birini ifade eder. Bazen n00b veya newb olarak da yazılır. Bir oyuncunun oyun esnasında temel hatalar yapması nedeniyle diğer oyuncular tarafından kötüleme amaçlı da kullanılabilmektedir.
 27. NPC: Oyuncu olmayan karakter (veya oynanamayan karakter) anlamına gelen NPC, bir oyunda sizin kontrol etmediğiniz herhangi bir karakteri ifade eder. NPC'lerin genellikle önceden belirlenmiş eylemleri ve davranışları vardır.
 28. OP: İngilizce "over powered" kısaltması olan OP, aşırı güçlü anlamına gelmektedir. Oyun dengesini bozan çok güçlü bir öğe, yetenek, karakter veya başka bir etki olabilir.
 29. Ping: Sisteminizden gelen bilgilerin oyunun sunucusuna gidip gelmesinin ne kadar sürdüğünün bir ölçüsüdür. Milisaniye cinsinde ifade eder. Oyunda düşük ping daha iyidir çünkü yüksek sayılar gözle görülür bir gecikmeye neden olur.
 30. PvP / PvE: PvP, oyuncuya karşı oyuncu anlamına gelir. İnsan oyuncuların birbirleriyle yarıştığı oyunları veya modları ifade eder. Bu, bilgisayar kontrollü rakiplere karşı oynadığınız PvE (oyuncuya karşı çevre) modlarıyla tezat oluşturmaktadır.
 31. Respawn: Oyunda öldürüldükten sonra karakterinizin yeniden doğma veya yenilenme süresini ifade eder.
 32. Season Pass: Temel oyunun maliyetine ek olarak yapılan bir satın alma, genellikle alıcının o oyun için planlanan tüm indirilebilir içeriğe daha fazla maliyet olmadan erişmesini sağlar.
 33. Skin: Bir oyuncunun oyun içi avatarı veya görünümünü değiştiren ekipman için özelleştirme seçeneğidir. Oyun içlerinde ücretli olarak sunulduğu gibi belli başarımlar ve ganimet toplama sonucu da edinilebilir.
 34. Speedrun: Hikayeye bakmaksızın bir oyunu olabildiğince çabuk tamamlamak anlamına gelir. 
 35. Tank: Yüksek can veya zırh ya da her ikisiyle alınan çok fazla hasarı emebilen veya hasar almayı engelleyen karakterleri tanımlamak için kullanılır.
 36. Try Hard: Oyun oynarken çok çabalayan ve her zaman son derece ciddi davranan bir tür oyuncuyu betimler.

Benzer İçerikler