Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

TAKTİK SAVAŞLARI İÇİN EN İYİ 4 KOMPOZİSYON

League of Legends'ın 9.14 yamasıyla birlikte Taktik Savaşları moduna dereceli sistemi gelecek! Beta Sezonu adındaki bu yeni sistem gelmeden önce Perdigital.com ekibi olarak Taktik Savaşları oynarken uygulayabileceğiniz en iyi 4 takım kompozisyonunu sizler için derledik. Taktik Savaşları - Dereceli Sistemi hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hazırladığımız bu rehberde, Taktik Savaşları için ayrıntılı ipuçları bulabilir, en iyi 4 takım kompozisyonundan birini seçerek başarılı maçlara imza atabilirsiniz. Taktik Savaşları''na yeni başladıysanız ya da orta seviyede oynuyorsanız, öncelikle Taktik Savaşları Rehberi içeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

Taktik Savaşları, LoL'ün yeni ve keşfedilmeyi bekleyen bir alanı. Taktik Savaşları oyuncularına en güçlü ve en kullanılabilir kompozisyonları göstermek için, en iyi Taktik Savaşları oyuncularının kullandığı kombinasyonları baz aldık. Size tavsiyemiz, dereceli sistem başlamadan önce mutlaka bu 4 kompozisyonla Taktik Savaşları''nı oynamanız.

En iyi 4 kompozisyonu oluştururken 3 ana faktöre odaklandık: 

Tutarlılık: Oluşturduğumuz kompozisyonların oyundan oyuna nasıl performans sergilediğini ve stabil halde kullanmak için ne tarz başlangıçlar yapılması üstünde çok sayıda çalışma yaptık.

Genel Güç: Belirlediğimiz kompozisyonları başarıyla tamamladığımızda, özellikle metadaki popüler olan diğer kompozisyonlara karşı çıkan sonuçlar belki de en önemli faktörlerden.

Esneklik: Taktik Savaşları, biraz şansa ve rakibin yaptıklarına göre şekillendiği için oluşturduğumuz kompozisyonlarımızın esnekliğine de önem verdik. Kötü durumlarda, yani istediğimiz şampiyonlar gelmediğinde nasıl ince ayar yapılabileceğini araştırdık.

Taktik Savaşları için en iyi 4 kompozisyon listemiz ise şu şekilde:

1- Vahşi + Büyücü Kompozisyonu


Takımınıza Vahşi ve Büyücü güçlendirmelerinin alınmasını sağlayıp, Aurelion Sol'u vurduğu alan hasarıyla beraber taşıyıcı bir yaratık haline getirmeniz, kolay bir oyunun anahtarı olmaktadır. Ayrıca şekil değiştiriciler oyunun orta aşamasında sizi Aurelion Sol'u bulana kadar taşıyacaktır. Warwick, Cho'Gath, ve Gnar sağlam bir ön hat oluştururken, ejderhalarınız oyunun geç aşamasına kadar korunacaktır.

Oyun Planı:

Seviye atlamaya ve reroll'lara 50 altın toplayana kadar harcama yapmamanızı öneriyoruz. Eğer hem tahtada hem de kenarda 2. seviye Nidalee'niz varsa, 3. seviye yapmak için arama yapabilirsiniz. Kassadin ve Warwick, 1 altınlık ünite olduğundan dolayı, bu şampiyonları 3. seviye yapmak için para harcamakta serbestsiniz. Bu sayede çok güzel bir hat oluşturabilirler. Önereceğimiz en belirgin şey; bir an önce 7. seviyeye yükselip, Aurelion Sol'u aramaktır.

Genel İpuçları:

 • Hayalet Dansçı eşyası 3 yıldız olan bir Kassadin üstünde iken, ona deli bir tanklık katar ve kalkanı  büyücülük pasifiyle birlikte güçlendirme alır.
 • Gnar'a verilen bir Koruyucu Melek eşyası, neredeyse ultisini kullanmasını garantiler.
 • Shyvana'nın büyüye karşı bağışıklığı olduğunu unutmayınız. İkincil eşyaları çekinmeden ejderhanıza verebilirsiniz.

Taşıyıcılar için ideal eşyalar:

 • Aurelion Sol (Taşıyıcı #1): Shojin'in Mızrağı, Guinsoo'nun Hiddeti, Rabadon'un Şapkası
 • Nidalee (Taşıyıcı #2): Bombardıman Topu, Guinsoo'nun Hiddeti, Haşmetli Hydra

2- Vahşi + Seçkin Kompozisyonu


Bu kompozisyonun ana parçası Draven'dır. Draven'ı bulana kadar Nidalee, Warwick, ve Ahri oyunu taşıyacaktır. Cho'Gath, Sejuani, ve Gnar ön safhanızda güçlü bir birlik haline gelip, istediğiniz alan kontrolünü verebilecek belki de en iyi üçlüdür. Seçkin ve Vahşi pasifini alan Draven ya da Swain oyunda büyük bir üstünlük kurmanızı sağlayacaktır.

Oyun Planı:

Seviye atlamaya ve reroll'lara 50 altın toplayana kadar harcama yapmamanızı öneriyoruz. 50 altını topladığınızda 3. seviye Nidalee yapmaya odaklanın. Özellikle yedekte 2. seviye Nidalee'niz varsa şimdilik garantidesiniz demekteidr. Ayrıca 3. seviye Warwick yapma şansınız olursa bunu da kaçırmamanızı öneriyoruz. Eğer bu dediklerimizin hiçbiri gerçekleşemeyecek durumduysa, 7. seviye olup, Draven aramanız gerekiyor!

Genel İpuçları:

 • Swain geç oyun safhasına kadar uygun değildir. Ancak o andan itibaren kullanabilirsiniz. Ayrıca şekil değiştiriciler sinerjisi için Shyvana'yı da kullanmanız gerekebilir. Eğer şekil değiştiricileri bulmakta sorun yaşıyorsanız, Darius ya da Katarina'yı kullanmakta özgürsünüz. Böylece Seçkin pasifini Draven üstünde kullanabilirsiniz. 
 • Geç oyun safhasında, Seçkin pasifini kullanmanız sonucunda, Swain Hayalet Dansçı, Dragon's Claw gibi tank eşyalarla, korkulan bir şampiyon elde edebilirsiniz.

Taşıyıcılar için ideal eşyalar: 

 • Draven (Taşıyıcı #1): Guinsoo'nun Hiddeti, Bombardıman Topu, Kanasusamış, Hayalet Dansçı
 • Nidalee(Taşıyıcı #2): Bombardıman Topu, Guinsoo'nun Hiddeti, Haşmetli Hydra

3- Hiçlik Yaratığı + Ninja + Suikastçı Kompozisyonu


Hiçlik Yaratıklarıyla beraber rakibinizin zırhını düşürüp, Kha'zix ile beraber oyuna süper bir başlangıç yapabilirsiniz. Sonrasında geç oyun safhasında Suikastçı şampiyonların hasarları, epey yüksek olacaktır.

Oyun Planı:

Oyuna Suikastçılar ve Hiçlik Yaratıklarıyla başlayın, sonrasında Ninjaları ekleyin ta ki Akali'yi bulana kadar. Bu kompozisyonda 3. seviye ünitelere ihtiyacınız yoktur. Bu yüzden seviye 6 veya 7 olmak için harcama yapmakta özgürsünüz. Fazladan altınınız olduğu her durumda, bütün kompozisyonunuzu 2. seviye yapmaya çalışabilirsiniz.

Genel İpuçları:

 • Pyke, erken oyun safhasında çok güçlü durumdadır. Alabildiğiniz en erken zamanda Pyke'ı almaya çalışın, ve sonrasında ona Shojin'in Mızrağını vermeye çalışın. Bu taktik, Akali'yi bulana kadar sizi taşıyacaktır.
 • Kha'zix'in de üstüne çamur atmak olmaz. Diğer taşıyıcılarınıza vermeyeceğiniz eşyaları, Kha'zix'e vermekte özgürsünüz. Donmuş yürek eşyası Kha'zix için olmazsa olmazlar arasındadır. \\u00c7ünkü rakip taşıyıcıları yavaşlatır, ve Sword Breaker eşyası da güzel bir şekilde çalışabilir. Nedeni ise Sword Breaker eşyası, rakibin verdiğini hasarı azaltmaktadır.

Taşıyıcılar için ideal eşyalar: 

 • Akali (Taşıyıcı #1): Dragon's Claw ya da Hayalet Dansçı, Hextech Silahkılıç, Rabadon'un Şapkası, ve hatta Koruyucu Melek
 • Pyke (Taşıyıcı #2): 2 adet Shojin'in Mızrağı

4- Korsan + Silahşör Kompozisyonu


Bu kompozisyon en hızlı oluşturulabilecek kompozisyon olmasının yanı sıra Tristana bu kompozisyonun olmazsa olmazıdır. Korsan sinerjisiyle birlikte ekonominizi canlandırabilir ve güçlendirebilirsiniz. Sejuani, Cho'Gath, Leona ve Braum; arka safhalar için olması gerekenden fazla bir koruma sağlayacaktır. Fakat bu kural, sadece Korsan + Silahşör Kompozisyonu için değil, her kompozisyonda geçerlidir.

Oyun planı: 

Seviye atlamaya ve reroll'lara sahip olmaya, 50 altın toplayana kadar harcama yapmamanızı öneriyoruz. 50 altına ulaştığınızda, seviye 3 Tristana arayabilirsiniz. Ama unutmayın, bunu yaparken ekonominizi 50 altının üstünde tutmak sizin için daha faydalı olacaktır. Pyke'yi erken oyunda kullanabilirsiniz. Erken oyundan, orta oyuna kadar, hatta Miss Fortune bulana kadar, sağladığı korsan güçlendirmesiyle beraber takımınıza yararlı olacaktır. 7. seviye olduğunuzda, 4 altın tutarındaki sizin için yaralı olacak şampiyonlara odaklanabilirsiniz. Bu şampiyonlar, geç oyun safhası için işinize yarayacaktır. Lucian, Miss Fortune buluna kadar, 4. Silahşör olarak kullanabilirsiniz.

Genel İpuçları:

 • Bu kompozisyonda bir çok geçiş ünitesi kullanmanız gerekecek. Demek istediğimiz, Braum tek başına hiçbir şey ifade etmez ve ayrıca çoğu şampiyon 4 altın değerindedir.
 • Pyke sizin için güzel bir seçenektir. Shojin'in mızrağını verdiğinizde gayet güçlü olacak, bununla birlikte size korsan güçlendirmesi de sağlayacaktır.
 • Lucian aslında güzel bir silahşördür. Sizi Miss Fortune'yi bulana kadar yeterli olacaktır.
 • Sword Breaker ve Hush gibi eşyalar silahşörlerin pasifiyle Lucian ve Missfortune üstünde çok iyi çalışan eşyalardır. 
 • Graves kırmızı güçlendirme ile çok iyidir ancak bu güçlendirmeyi Lucian'a oyunun geç safhasında bırakabilirsiniz. Eğer korsan güçlendirmesini istemez ya da buna ihtiyacınız olmazsa yine aynı şekilde bırakabilirsiniz.

Taşıyıcılar için ideal eşyalar:

 • Tristana (Taşıyıcı #1): Guinsoo'nun Hiddeti, Haşmetli Hydra, Kanasusamış (Hayalet Dansçı suikastçılara karşı alınabilecek eşyaların başındadır.)

Benzer İçerikler