Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

LEAGUE OF LEGENDS TAKTİK SAVAŞLARI REHBERİ

League of Legends 9.13 Yaması'yla birlikte, Taktik Savaşları Modu Beta sürümünde oyuncularına sunuldu. Merakla beklenen Taktik Savaşları'nın en kısa zamanda tüm oyuncuların deneyimine sunulacağı açıklandı.


Perdigital ekibi olarak, yeni başlayan ya da kendini geliştirmek isteyen LoL'cüler için Taktik Savaşları Rehberi hazırladık.

İlk olarak belirtmemiz gereken konu Minik Efsaneler. Takımınızı Minik Efsane ile beraber yöneteceğiniz savaş alanında rakibinize göz dağı vermek için nadir bulunan Minik Efsaneler'den birini çıkarabilirsin. Minik Efsaneler yumurtasını açmak için hemen %2 bonus fırsatıyla LoL RP satın al >>


Öncelikle Taktik Savaşları Modu’nda en önemli şey, savaş alanında ön ve arka hatları akıllıca ayırmaktır. MMO oyunlarındaki gibi ön hatlarda takımınızın önünde durup, savaşlardaki atakları kaldırabilecek tank şampiyonlar, arka hatlarda ise nişancı, şifacı, büyücü ya da okçular bulunmalıdır. Suikastçı şampiyonları da unutmamak gerekiyor. Çünkü, bir anda şampiyonun arkasına atlayıp, onu saf dışı bırakan Suikastçı şampiyonlardır. 

Bir diğer önemli konu olan takım kompozisyonları; her kompozisyonun vazgeçilmez noktası ön safhada güçlü tankların olmasıdır. Suikastçı kompozisyonu kurmak isteseniz bile, bu kurala uymayan oyuncuları oyunda çok zorlu zamanlar onları bekleyeceğini açıkça ifade edebiliriz. Kısacası kompozisyon erken oyundan gelen tank şampiyonlara göre değişiklik gösterdiği için gelen şampiyonun etrafında kompozisyon kurmak, oyuncular için en iyi seçenek olarak gözükmekte. Başlangıç olarak Tier 1 şövalyelerden bahsetmek gerekirse; Darius, Garen, Mordekaiser şampiyonlarından herhangi ikisi arenaya konulursa, şövalye pasifi açılır ve bu sayede oyunun erken bölümünde ikili tank kompozisyonunu kurmanıza olanak sağlar. Ayrıca oyuncular Warrick ve Rek’sai şampiyonlarını kullanarak kavgacı tip pasifini çalıştırabilir. Bu pasif, şampiyonlara ekstra can verir. Bu bilgileri özellikle erken oyunda kullanmak, oyuncular için en faydalı taktiklerdendir. İkişerli olarak şövalyeleri ve kavgacı tipteki şampiyonları kullanmanız erken oyunda size bir tempo kazandırır. Hepsini birlikte kullanmak farklı bir seçenektir.

Ön hatlar tamamlandıktan sonra, oyuncular arkalarına istedikleri her şampiyonu koyabilirler. Tabi bu her seferinde başarılı olacakları anlamına gelmez. Biraz da erken oyun için arka hatlara neler konulabilir, bunlardan bahsedelim:

Oyuncular, ön hatlarda bahsettiğimiz şampiyonlardan bazılarını kullandığında, bu şampiyonların türlerine göre arka hatlara şampiyon seçmeleri onların yararına olacaktır. Garen, asil kategorisine girdiği için oyuncular, Garen’i ön hatta koyarsa, diğer asil kategorisindeki şampiyonları sahaya sürmek; en etkili başlangıç yollarından biri olacaktır. Örneğin; 3’lü asil güçlendirmesi alan oyuncular için Garen’in arkasına önereceğimiz şampiyonlar Lucian veya Vayne'dir Bu verdiğimiz örnek sinerji oluşturmak için basit bir yoldur ve oyunda yeni olan oyuncular için yapılabilecek en güzel başlangıç yollarından biridir. Bu sayede oyuncular, oyunu daha hızlı öğrenir ve bu süre zarfında çoğu maçını kazanabilir. Başka bir örnek vermek gerekirse; ön hatlarda kavgacı tipli şampiyon ya da şampiyonlarla yapılan kompozisyonlar için ön hatlara Warwick koyarsa, elinde çok güzel bir potansiyel kompozisyon oluşturma şansı olur. Vahşi ırktaki şampiyonlarla kompozisyon oluşturacağınız şampiyonları (Warwick, Rengar, Nidalee, Ahri) kullanarak saldırı hızı kazanabilirsiniz. Son olarak oyuncular, Rek’sai ile beraber Hiçlik sınıfındaki şampiyonları kullanılırsa, karşı takımdaki şampiyonların zırhına %50 oranında zarar verebilir. Bu şekilde, oyuncular istediği sınıftan istediği kompozisyonu başarılı bir şekilde çalıştırabilir.

Güçlü kompozisyonlardan biri de 6 adet Suikastçı ve ön hatlarda 1 ya da 2 tankla oluşan kompozisyonlardır. Örnek olarak Sejuani, Suikastçı kompozisyonları için biçilmez kaftandır. Ayrıca oyuncular, alana uyguladığı CC sayesinde Suikastçıları rahatlatan Sejuani dışında, Koruyucular sınıfından ikili şekilde Leona ve Braum’u kullanılabilir. %30 ekstra zırh sağlayan bir pasif veren bu ikili, güçlü bir kompozisyon için tercih edilebilir.

Oyunculara önereceğimiz bir başka kompozisyon ise, Elementalist ve Büyücü sınıflarıyla yapılan 3 Elementalist ve 3 Büyücü'den oluşan kompozisyondur. 3 Elementalist ile birlikte oyuncular pasifi kullanıp Daisy çağırabilir. Böylece ön hatlarda durabilecek bir tank oluşmaktadır. Bunun dışında oyunculara ön hatlara 2 adet tank daha koymalarını önerebiliriz. Ön hatlara oyuncular istedikleri şampiyonları da koyabilir ama bizim önerimiz; Koruyucular'dan Braum & Leona veya Sejuani & Poppy ikilileri. Elementalistler'den favorimiz Brand, bu sınıfta ana hasar kaynağı olduğundan önemi büyüktür. Erken oyundaki Büyücüler sınıfından Ahri çok iyi bir tempo kazandırır. Ufak bir uyarı da yapmadan geçmeyelim; hasar vermeyi seven oyunculara Kassadin ve Lulu’yu kullanmamalarını tavsiye ederiz..

Son olarak favori kompozisyonumuz ise şu: 6 Asil ve 2 Nişancı ile yapılan takım! Belki de yapılması en zor kompozisyonlardan biri olan bu kompozisyon, yapılabilirse en korkulu kompozisyonlardan biri haline geliyor. Bu kompozisyonun avantajı; Asiller'den gelen pasifin verdiği %100 zırh, ayrıca hasar verildiğinde alınan iyileştirmedir. Bu sayede arka hatlarda olan Nişancılar hem ölümsüz hale geliyor hem de karşı taraftaki oyuncunun canını çok sıkabiliyor. Ama bu konuda oyuncunun şanslı olması lazım. Kayle şampiyonunun gelme şansı çok düşük olduğu için, çok riskli bir kompozisyondur. 

Oyuncuların görebileceği gibi Taktik Savaşları'nda ön ve arka hatları düzenlemek çok önemlidir. Sonrasında da sınıflardan gelen pasifleri araç ya da amaç olarak kullanmak eğlenceli bir galibiyetin anahtarıdır.

Oyuncuların aklında orta ve geç oyun için neler yapılabilir diye düşünceler olabilir. İlerleyen rehberlerimizde bu konular için de bir bölüm oluşturmayı düşünüyoruz.

Benzer İçerikler