Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

VALORANT NASIL OYNANIR? OYUNDA AMAÇ NEDİR?

Riot Games'in 7 Nisan 2020'de Kapalı Beta olarak oyunseverlerin beğenisine sunduğu, karakter tabanlı 5v5 taktiksel nişancı oyunu Valorant, ücretsiz olarak 2 Haziran 2020'de tüm oyunseverlerin deneyimine açıldı! Valorant'ı oynamak tamamen ücretsiz olsa da Riot Games, oyun içi mağaza açarak Valorant VP'ler ile kozmetik satın almaya olanak tanıyor. 

Valorant VP yani Valorant Points; Valorant oyun içi mağaza alışverişlerinde kullanılan para birimidir. Valorant'ta silah kaplamalarını veya bir kontratı Valorant VP ile satın almak mümkün. Ayrıca Valorant Pointslerle Radyanit Puanı da satın alınabiliyor. 

%2 bonus fırsatıyla Valorant Point (VP) satın al >>


Valorant hakkında daha fazla bilgi almak için Valorant Nedir? yazımızı inceleyebilir Valorant sistem gereksinimlerine buradan göz atabilirsiniz. 

Valorant nasıl oynanır?

Valorant'ta zafere ulaşmak yani oyunu kazanmak yalnızca beceri ve stratejiye bağlıdır. 

Valorant’ta saldırı ve savunma olmak üzere iki ayrı takım mevcuttur. Harita üzerinde, iki takımdan biri kendi amaçlarına göre maçı kazanmayı hedeflemektedir. Her bir takımda Agent adı verilen bir karakter ve 4 farklı karakter olmak üzere toplam 5 oyuncu bulunmaktadır.  Oyunun ana hedefi “Spike”ı patlatmak veya çözmektir. Dolayısıyla Valorant'ta oyun rakibe üstünlük sağlamaktan daha çok Spike'ın etrafında dönmektedir.

Saldırı takımının amacı, Spike adındaki bombayı A veya B bölgelerine taşıyıp, kurmak ve başarılı bir şekilde patlatarak turu kazanmaktır.

Savunma takımının amacı, Spike bombasını bulmak, çözmek veya karşı takımdan gelecek saldırıyı etkisiz hale getirmektir.

Bir maç toplamda 25 turdan ve iki yarıdan oluşmaktadır. Bir yarı 12 turdan oluşur ve bir yarı sona erdiğinde Saldırı takımı ile Savunma takımı yer değiştirir.  13. turu kazanan maçı kazanmış olur.

Her bir turu kazanmanın 3 yöntemi mevcuttur.

  1. Spike bombasını kurmak ve başarıyla patlatmak: Saldırı takımının üstlendiği pozisyondur. Bu işlem yaklaşık 45 saniye sürmektedir.
  2. Spike Bombasını çözmek: Savunma takımının yapması gereken görevdir. Bu işlem yaklaşık 7.5 saniye sürmektedir.
  3. Rakip takımın oyuncularını elemek: Eğer bir takım diğer takımın tüm oyuncularını saf dışı bırakırsa maçı kazanmış olur.

Spike hakkında bilmeniz gereken her şey için Valorant'taki Spike Nedir? yazımızı inceyebilirsiniz.

Her bir turun başında oyuncular 30 saniye süren bir satın alma süresinde “Creds” adı verilen para ile silah, zırh ve yetenek satın alır. Oyun başında kazanılacak Creds’lerin tutarları bir önceki turdaki performanslarına göre belirlenmektedir. Bir tur süresince rakip takımdan elediğiniz oyuncu sayısı, Spike'ı kurmak, turu kazanmak veya kaybetmek Creds kazanımlarınız üzerinde etkilidir.

Satın alma aşaması sona erdiğinde saldırı takımı, Spike'ı kurmak için 1 Dakika 40 saniye süreye sahiptir. Savunma takımı ise bu sürede Saldırı takımını etkisiz hale getirmelidir.

Rekabetçi Mod nedir?

Rekabetçi moda girebilmek için öncelikle 20 derecelendirilmemiş maç oynamanız gerekmektedir. 20 maç sonrasında Rekabetçi mod, maç seçim ekranında aktif olmaktadır. Rekabetçi modda ilk rütbeyi edinmek için ise yapmanız gereken bir diğer adım 5 maç “Yerleştirme Maçı” oynamanız gerekmektedir. Bu 5 maçta sergilediğiniz performans ilk Rütbenizi belirlemede etkili olacaktır.

Rütbeler: Demir, Bronz, Gümüş, Altın, Platinyum, Elmas, Ölümsüz ve Valorant.

En yüksek Rütbe olan Valorant hariç diğer rütbeler kendi içlerinde üçer alt sıralamaya sahiptir ve oyunda toplamda 22 olası rütbe mevcuttur.

Valorant Sistem Gereksinimleri >>

Benzer İçerikler