Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

DEĞİŞEN OYUN DÜNYASINDA KADINLAR TARAFINDAN ÜRETİLEN MOBİL OYUNLAR

Akıllı telefonlar oyun dünyasında yeni bir çağ başlattı! Çünkü akıllı telefonların hepsi avcumuzun içinde bir oyun evrenine erişim sağlamamıza imkân veriyor. Bu sayede artık neredeyse her yerde, her zaman oyun oynamak mümkün.

Mobil oyun sektörü raporları; 2020’de 7.8 milyar olan dünya nüfusunun 2.4 milyarının mobil oyun oynadığını ortaya koyuyor. Dolayısıyla oyun oynayan kişilerin dünya nüfusuna oranı 30.7!

137.9 milyar dolar hacme sahip küresel oyun pazarının 2021’de 180 milyar doları aşacağı öngörülüyor. Bu da pazarın %30.6 artması anlamına geliyor. Mobil oyun endüstrisi ise 70.3 milyar dolar ile 2018’deki küresel oyun gelirlerinin yarısından fazlasını oluşturuyor.

Oyun dünyasının hem içindeki hem de dışındaki bir dizi kültürel norm, video oyunların ağırlıklı olarak erkekler tarafından oynandığı izlenimini verse de bu durum artık böyle değil. Günümüzde mobil oyunların yükselişiyle birlikte daha fazla kadın hiç olmadığı kadar oyun oynuyor.

Hal böyle olunca, Google Play’in “Change the Game” isimli girişiminin hayata geçirilmesi kaçınılmaz oldu. Kadınları, oyuncu ve içerik oluşturucusu olarak desteklemek ve güçlendirmek için Google Play tarafından kurulan bu girişimle, mobil oyun dünyasında kadın temsilini iyileştirmek ve sektörde anlamlı bir değişim yaratmak amaçlanıyor.

 Change the Game tarafından yayınlanan rapora göre;

ABD'de 10-65 yaş arası kadınların% 65'i mobil oyun oynuyor.

Mobil oyuncuların %49'u kadın


Kadınların oyun oynamak için hissettiği başlıca motivasyonlar ise;

  • Rahatlama ve gevşeme
  • Sıkıntıyı giderme
  • Oyunda ilerleme kaydetme
  • Test becerilerini geliştirme / Bilgi
  • Başkaları ile iletişim kurma

Gittikçe daha fazla kadın, oyun endüstrisine katılıyor. Hem oyuncu olarak bu sektörün bir parçası oluyor hem de oyun üreticisi olarak sektörde daha fazla kadın ile inanılmaz dünyalar inşa ediyor. 

Google Play’de yer alan; stüdyo kurucularından programcılarına, yazarlarından tasarımcılarına kadarki tüm süreçleri kadınlar tarafından yönetilen oyunlara göz atabilir ve hemen telefonunuza indirerek siz de bu oyunları deneyimlemeye başlayabilirsiniz.

Monument Valley 2: İyi hazırlanmış ve güzel bir bulmaca oyunu olan Monument Valley 2, tek bir kelime olmadan, bulmacalarla sorunsuz bir şekilde örülmüş bir yaşlanma hikâyesini anlatıyor. Bu, oyun Adrienne Law’un oyunlarda ilk prodüksiyon rolü olan yapımcı olarak gösterdiği çabalar ile ortaya çıkmıştır.

Symphony: Gelecek vadeden kemancı Serena olarak oynarken, ailenizin geçmişiyle bağlantı kurmak için büyükbabanızın kayıp el yazmalarını arayacaksınız. Symphony, 18 yaşındaki Erin Alvarico tarafından tasarlandı ve müziğe ve ritim oyunlarına olan sevgisinden ilham aldı.

Burly Men at Sea: İskandinav folklorunun hikâyelerinden ilham alan Burly Men at Sea’de, üç büyük ve sakallı balıkçı bilinmeyenin peşinde yelken açarken sizi okyanuslarda harika bir yolculuğa çıkarıyor. Burly Men at Sea’nin cazibesi, Brooke Condolora’nın yaratıcı başrolü olarak hikaye, sanat, tasarım ve animasyonda yatıyor.

Words With Friends 2 - Board Games & WordPuzzles: Popüler sosyal kelime döşeme oyunu Words With Friends 2'ye yabancı olmayabilirsiniz, ancak varlığının Zynga’nın ana oyun tasarımcısı Katherine James'e borçlu olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Furistas Cat Cafe: Furistas Cat Cafe'de her kedi gerçek dünyadaki bir kediden ilham alır ve kişiliklerini kafe müşterileriyle eşleştirmek sizin işiniz. Genel müdür Zoe Hobson ve yaratımcı direktör Emma Johansson tarafından yönetilen bir ekip tarafından geliştirilen bu son derece eğlenceli yönetim simülatörü, işletme yönetiminin daha rahatlatıcı ve keyifli bir yanını deneyimlemenizi sağlar.

AdVenture Capitalist: Boşta tıklama oyunu AdVenture Capitalist, sizi uzayı ticarileştirmek için patlatmadan önce mütevazı bir limonata standı sahibinden bir petrol baronuna götürür. Emily Greer, kendisi ve erkek kardeşi Jim'in 2006'da kurduğu şirketi Kongregate'i başarıya götürürken, asıl mesele birçok bağımsız geliştiricinin oyunlarını atmosferin ötesine taşımasına yardımcı olmaktı.

Race for the Galaxy: Bu popüler bilim kurgu masa oyununun mobile dönüştürülmesinin tamamı tasarımcı ve sanatçı Theresa Duringer tarafından yönetildi. Gezegenleri yerleştirmek ve bir ila üç oyuncuya karşı çevrimiçi teknolojik gelişmeler oluşturmak için kartlar oynayın veya gelişmiş bir sinir ağına karşı oynayın.

Interfectorem: 10-14 yaş arası dört kız tarafından bir "Girls Make Games" oyun sırasında prototipleşen bu macera oyunu etkileyici bir şekilde yenilenmiş ve mobil cihazlar için piyasaya sürülmüştür.

KAMI 2: Origami temalı muhteşem bulmaca oyunu, aynı zamanda State of Play stüdyosunun da kurucularından olan Katherine Bidwell tarafından üretildi. Olabildiğince az hareketle tüm ekranı tek bir renge dönüştürmeye çalışarak her yeri renkli kâğıtla "boyayacaksınız".

Zen Koi 2: Kim Tay Naylor’un stüdyosu LandShark Games tarafından geliştirilen bu rahatlatıcı simülasyon ve balık toplama oyununda yavaşça yüzen koi balıklarınıza karşı, oyunu oynadıkça büyük bir bağlılık geliştireceksiniz.

80 Days: Bu macera oyununun 750.000 kelimesinin çoğu, yazar Meg Jayanth tarafından kaleme alındı. Bu kelime sayısı oyunun ilham aldığı Jules Verne romanındaki kelime sayısının sekiz katıdır. Mekanik kuşlar ve dalgıç trenlerle dünyayı dolaşın garip yeni şehirleri ve karakterleri keşfetmek için tekrar tekrar oynayın.

Google Play kodu satın al >> 

Benzer İçerikler