Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

CRUSADER KINGS 3 NASIL OYNANIR? CRUSADER KINGS 3 TAKTİKLERİ

Stateji oyunlarına ilgi duyanlar için Crusader Kings 3 taktiklerini derledik! 

Yaşattığı strateji deniyimi ve köklü tarihi ile Crusader Kings 3 Steam’de 77 TL!

Steam Cüzdan Kodu satın al >>

Orta Çağ’da geçen bir strateji oyunu olan Crusader Kings 3 ile hanedan mensuplarından birini yönetebilirsiniz. Diğer strateji oyunlarının aksine Crusader Kings serilerinde bir ülkeyi ya da ırkı değil bir karakteri oynamaktasınız. 

Hata yapabilirsiniz fakat varisiniz ailenizden biri olduğu sürece, ilk karakteriniz öldüğünde varisiniz olan karaktere geçerek oynamaya devam etmektesiniz. Oyunda amaç ailenizin, hanedanınızın oyunun sonuna kadar devam etmesini sağlamaktır.

Karakter seçimi:

İzlanda'dan Hindistan'a, Kuzey Kutup Dairesi'nden Orta Afrika'ya uzanan bir haritada yer alan karakterler asil ya da asil olmayan, toprak sahibi ya da topraksız olabilmektedir. Soylu karakterler bir hanedanın üyeleridir. Asil olmayan karakterler bir hanedanın üyesi değildir. Asil olmayan karakterler bir cumhuriyet ya da teokrasi ünvanıyla toprak sahibi olurlarsa, asil olmayan karakter olarak kalırlar, başka bir ünvana sahip olurlarsa da asil olur ve bir hanedan bulurlar. Toprak sahibi karakterler en az bir varlığa sahip olup, toprak sahibi olmayan karakterler ise herhangi bir varlığa sahip değildir.

Oyunda, oynadığınız karakterlerin davranışlarını ve istatistiklerini etkileyen karakter özellikleri mevcuttur ve bir karakterin özelliklerine ters düşen seçimler yapmak karakterinizi strese sokabilir. Ayrıca yaptığınız seçimler ile size bağlı beyliklere korku salabilir ve derebeyliklerin size olan bağlılıklarını korumalarını sağlayabilirsiniz.

Oyuna başlarken:

Karakter seçiminin ardından oyuna duraklatılmış olarak başlamaktasınız. Oyunda zaman sürekli aksa da dilediğiniz zaman durdurarak seçimleriniz için yeterli zaman ayırabilirsiniz. 

Karakter resminizin altında adınızı, yaşınızı ve hanedan armanızı görebilirsiniz. Adınızın hemen altında, niteliklerinizi ve özelliklerinizi temsil eden bir dizi simge bulunur. Arka planda ise büyük bir harita yer alır. Bu harita üzerinde size ve diğer karakterlere ait bölgeleri görebilirsiniz.

Savaş sandığı:

Bir hükümdar olarak ilk görevlerden biri, varlıklarınızı yükseltmek için harcamadan önce yeterli miktarda servet biriktirmektir. Oyun boyunca, istilaları veya savaşları engellemek için paralı askerler kiralayabilmek ya da size karşı ayaklanan bir derebeyliği bastırmak için bu servet seviyesini minimumda tutmak yararlıdır. Biriken bu para daha sonra mevcut varlıklarınızı yükseltmek için kullanılabilir. 

Varlık yükseltme:

Zenginlik sağlayan binalara öncelik vererek, daha hızlı servet biriktirebilirsiniz. Yeterince servet kazanmaya başladığınızda, sahip olduğunuz illerde yeni mülkler inşa etmeyi düşünebilirsiniz. Diğer eyaletlerdeki mülkleri yükseltmeden önce başkentinizdeki mülkleri yükseltmeye öncelik vermeniz faydalı olabilir.

Hanedan genişletme:

Oyunun odak noktası sizin hanedanınızdır. O hanedanlığın içinde bireysel karakterleri oynamanıza rağmen, bir noktada öldüğünüz için (savaş, hastalık ya da yaşlılık gibi nedenlerle) en büyük önceliğiniz, varisinizin her zaman hanedanınızdan olması ve onu mümkün olduğu kadar hazırlıklı olmasını sağlamaktır. Hanedanlığınızdaki çocuklar 6 yaşına geldiğinde, eğitim sağlamak için mümkün olan en kısa sürede onlara bir vasi atamalısınız. Varisinizi, sahip olduğu özellikler üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak için kendiniz de eğitebilirsiniz.

Diyar genişletme:

Alanınızı genişletmenin iki yolu mevcuttur: Evlilik ve Savaş. 

Savaş, genişlemenin en doğrudan yoludur. Savaş ilan etmenin birçok yolu vardır, ancak diğer soyluların gözünde savaş ilan etmek için geçerli bir sebebe, bir casus belliye -Türkçe adıyla savaş nedeni- sahip olmalısınız. Savaş ilan etmenin en basit yolu, kendiniz için bir hak talebinde bulunmaktır. Hak talepleri, varlıklarınızın altındaki karakter sayfasında gösterilir.

Evlilik genellikle genişlemenin daha karmaşık bir yoludur. Varisiniz ile bir unvanın ardışık sırasına göre evlenmeye veya soyunuzdan birinin ünvanı miras almasını sağlamak için entrika yoluyla diğer karakterler ile yakınlaşmaya çalışabilirsiniz. 

Crusader Kings 3 sistem gereksinimleri >>

Benzer İçerikler