Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN DAWN OF WAR 3 REHBERİ

Dawn of War hayranları tarafından uzun süredir beklenen Dawn of War 3 nihayet çıktı. Dawn of War evrenine çok yabancı oyuncuların, multiplayer alemine adım atmadan bilmeleri gereken bazı temel şeyler var. Sizin için kaleme aldık.Dawn of War 3’ün multiplayer seçeneği, devasa kuvvetleri hayati öneme sahip hedeflere yönlendirecek şekilde tasarlanmış. Oyunun yapısı her ne kadar basit gözükse de, yeni başlayacak oyuncuların daha önceden bilmelerinin oldukça faydalı olacağı gizli gariplikler ve komplikasyonlar mevcut.

Tüm gerçek zamanlı strateji oyunlarında olduğu gibi,
Dawn of War 3’te de oyunu kavrama sürecinde yardımcı olacak, birimlerin ve birimlere ait yeteneklerin öğretileceği ipuçları mevcut. Ayrıca senaryo modu da bu aşamada sizin dostunuz diyebiliriz.


Power Core
hakkında


Dawn of War 3’teki ipuçları, sistemin nasıl işlediğini öğretme konusunda oldukça iyi bir iş çıkarıyor. Kalkanları yok et, kuleleri indir ve power core’u yok et. Ancak oyunda belirli bir seviyeye gelmek adına, bazı şeylerin başlangıçta bilinmesi yardımcı olacaktır.

Öncelikle, kalkanlar (shield generators) oldukça zayıf. Erken oyunda kalkan jeneratörlerini basit piyade ataklarıyla devre dışı bırakmak çok basit olabilir. Ancak, kalkan jeneratörlerinin kapsama alanında dost birlikler olduğu zaman, dost askerlere oldukça iyi destek olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca kalkan jeneratörü, kalkan ile kaplandığı zaman dokunulmaz oluyor. Savunma yapıyorsanız, kalkan jeneratörlerinin kapsama alanında savaşmanız önerilir. Atak yapan tarafsanız, ordu savaşlarında kalkanlardan uzak durmanızda fayda var.
Buna ek olarak, kalkan jeneratörlerinin gizli düşmanları belli bir alanda tespit edebilme yeteneğinin olduğunu aklınızda bulundurun.

Bir kuleyi (turret) indirmek için, belli bir olgunluğa ulaşmış orduya ihtiyaç duyacaksınız. Kuleyi indirirken kuvvetlerinizi mümkün olduğunca ayırmaya dikkat edin. Kule iki şey yapabilir: düz bir çizgide ateş edebilir ya da belli bir süreliğine donmuş düşmanları kendi alanına çekebilir. Ordunuz belli bir noktada sıkışmışsa, kuleler için kolay hedef olurlar. Bu sebepten atak yapan tarafsanız ordunuzu mümkün olduğunca dağıtmalısınız.

Güç çekirdeklerinin (power cores) iki yeteneği vardır. Güç çekirdeği barınağı (power core shelter), düşmanın çekirdeğe zarar vermesine bir süreliğine engel olur. Zayıf elektrikli çekirdek kabuğuna girer ve düşman olarak zarar veremezsiniz. Pasif güç çekirdeği onarım yeteneği, saldırı altında olmadığı zaman yıldırım topunun kabuğa geri girmesine ve kendini onarmasına olanak tanır. 


Dawn of War 3 ekonomisi


Dawn of War 3 savaş alanında pek çok hedef bulunuyor ve ne yazık ki hedeflerin hepsi daire biçiminde, birbirine çok benzeyen makinelerden oluşuyor. Özellikle oyunda yeni iseniz bu hedefleri birbirinden ayırt etmekte zorlanabilirsiniz.

Oyunda, diğer strateji oyunlarından farklı olarak kaynak toplamıyorsunuz. Haritada var olan hedefleri ele geçirerek, ele geçirdiğiniz stratejik bölgelerde requisition ve power üretmeye başlıyorsunuz.

Genel olarak, piyade üretmek için requisiton, gelişmiş piyadeler ve daha gelişmiş araçlar üretebilmek için power’a ihtiyacınız var. Gelişmiş araçlar oyunun ortalarında gelecektir, bu sebepten erken oyunda requisition üretmeye odaklanmalısınız. Bu sayede basit birlikler üreterek kaynak noktalarına egemen olmaya çalışabilirsiniz.


Kahraman puanlarını unutmayın


Haritadaki ele geçirebilir noktalardan biri de mor renkli, kahraman puanları üretmenizi sağlayan bölge. Kahraman puanları (hero points), zamanla artar ve en nihayetinde güçlü kahraman askerlerini çıkarabilmenizi sağlar. Elit askerlerinizi savaş alanına sokmak çok büyük fayda sağlayacaktır.


Gizliliği kullanın


Bilmeniz gereken çok önemli iki harita unsuru daha var. Bunlardan stealth cover, belki de en önemlisi. Haritadaki bu koyu, parıldayan dikdörtgenler, alanın içinde yer almayan her türlü askeri ve binayı saklıyor. Bu alanları yaratıcı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Heavy cover ise arada sırada kullanılabilir. Haritadaki bu dairesel barikatları, silah ateşine karşı koruma sağlayan kalkanları devreye sokması için ele geçirebilirsiniz.


Erken pes etmeyin


Dawn of War 3 savaşları, erken oyunda kayıplarınızı hafifleten ve geç oyunda size daha fazla kaynak sağlayan üç yükselme evresinden geçer. Yükselme evresi (escalation phase), ekranın sağ üst köşesinde görülebilir. İlk 10 dakikada girdiğiniz tüm savaşları kaybetmiş ve ekonomik açıdan rakibinizden oldukça kötü durumda olsanız bile, sağlam durun. Hayatta kalmak için eski kayıpları unutun ve oyundaki ilerleyişi sürdürün. Özellikle geç oyunda çıkaracağınız güçlü araçlar ve elit askerler oyunu bir anda lehinize çevirebilir.

Perdigital farkıyla, uygun fiyata
Dawn of War 3 satın alın >>


OYUNUN KALBİ PERDİGİTAL'DE ATIYOR