Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Steam Counter Strike (CS) Tarihçesi

Kısaltması CS olan, 1999 yılından beri kitleleri peşinden sürükleyen Counter Strike’ın tarih içerisindeki gelişimi ve amacını konu alan yazımız ile karşınızdayız. Oyunun Türkçesi ‘Karşı Taarruz’ anlamına gelmektedir. Oyunun geliştiricisi Valve Corporation’dır ve Steam platformunda satılmaktadır. Kategorisi ‘taktiksel aksiyon oyunu’ olan CS, terörist ve terörle mücadele ekipleri arasında geçen birinci şahıs nişancı oyunudur.


Oynanış olarak iki takımın belirtilen kurallar dahilinde birbirini yok etmesi üzerine kurulmuş bir oyundur. Devre başlarında oyuncular bir önceki tur yaptıkları aksiyonlara karşılık olarak para alırlar, raund’u kazanmışlar ise ekstra para alırlar. Bu paralar ile silahlar, zırhlar ve bombalar alırlar. Bu ekipmanlar ile bir sonraki tur kendilerine avantaj sağlamaya çalışırlar. Counter Strike’ın yıllar içerisinde bir çok dengesi değişmiş olsa bile bu denge hiç bir zaman değişmemiştir. Rakip oyuncuyu öldürmek her zaman 300 dolar kazandırır, oyuna başlama parası ise 800 dolardır. Bunların ‘Steam Cüzdan Kodu’ ile ilgili hiç bir bağlantısı bulunmaz.

Teröristler ve terör mücadele ekipleri haritanın farklı yerlerinde doğarlar. Bölümü kazanmak için ya rakibin hepsini öldürmeniz gerekir ya da görevi yerine getirmeniz beklenir.

Rehineleri kurtarmak ve kurulmuş olan bombayı imha etmek terörle mücadele ekibinin oyunu kazanmasını sağlar, bunların tersi halinde oyunu teröristler kazanmış olur. Steam platformundaki oyuncu sayısı göz önüne alındığında oyunlardaki rekabetin ne durumda olduğu oldukça açıktır.

Suikast modunda ise terörle mücadele ekibi bir oyuncuyu korumakla görevlidir, o oyuncuyu haritada işaretlenmiş olan noktaya kadar ölmeden götürmek ile yükümlüdürler. CS:GO yani Global Offensive oyunu ile bu modlara bir çok mod daha eklenmiştir.

Şu an için Steam Platformunda bulunan bu oyunu yaklaşık 500 milyon kişi oynamaktadır. Siz de bu rekabete dahil olmak istiyorsanız yetkili satıcısından Steam Cüzdan Kodu satın alıp oyuna başlayın!

OYUNUN KALBİ PERDİGİTAL'DE ATIYOR