Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

VIDEO OYUN DÜNYASINA YÖN VERMİŞ KADINLAR

1978’de Atari için Tic Tac Toe’yu geliştirdi,

Bilgisayar programcısı ve parlak bir yazılımcı...

Yazdığı kodların en güzel tarafı birbirini tekrar etmemesi, biricik ve düzenli olmasıydı.

Küçük bir çocukken kâğıt ve kartonlardan oyunlar tasarlıyordu,

Yetişkin bir kadın olarak dünyanın ilk kadın bilgisayar tasarımcısı ve programcısı oldu.

Video oyun endüstrisinde kadınların yerinin doldurulamayacağı aşikar. Birçok oyunun temeli, oyun dünyasına kadınların yaptığı katkılar sayesinde atıldı.

Bu yazımızda; oyun endüstrisinin gelişmesine katkı sunan, şimdinin birçok oyununa öncülük etmiş oyunları tasarlayan, kısaca oyun dünyasına damga vuran birkaç kadın geliştiriciyi 8 Mart Kadınlar Günü'ne özel mercek altına aldık. 

Dünyanın İlk Kadın Indie (Bağımsız) Oyun Geliştiricisi: Joyce Weisbecker


Joyce Weisbecker (1958), Amerikalı emekli bir mühendis ve aktüerdir. 1976'da ilk kadın ticari video oyun tasarımcısı oldu. Kendisini ilk bağımsız geliştirici olarak gördüğünü belirtmiştir. Weisbecker, RCA'dan kalan boş zamanlarında; bilgisayar yapan mühendis babası Joseph Weisbecker'in prototiplerini nasıl programlayacağını öğrendi.

Rider Üniversitesi'nde bir öğrenciyken, RCA Studio II konsolu için oyunlar yarattı. Gösteri projeleri olarak RCA COSMAC VIP, Snake Race ve Jackpot için iki oyun geliştirdi. Weisbecker'ın ilk ticari oyunu, RCA II için Ağustos 1976'da bir hafta içinde programladığı ve 250$ kazandığı bir test oyunu olan TV Schoolhouse I idi. Ekim 1976'da iki aksiyon oyunu olan Speedway ve Tag'ı geliştirdi. Başlıca zorluk, Studio II'nin 64x32 piksel ekranının anlamlı grafikleri göstermesini sağlamaktı. Yarış oyunu Speedway'de arabalar iki boyutlu dikdörtgenlerdi.

Studio II konsolu ticari bir başarısızlık oldu ve 1978'de üretimi sona erdirildi. Weisbecker, o sırada çalışmaya devam etmek yerine eğitimine odaklanmaya karar vermeden önce, 1977'de COSMAC VIP için üç oyun daha programladı: Slide, Sum Fun ve Sequence Shoot. 1980 yılında bilgisayar mühendisliği ve aktüerya bilimi bölümlerinden mezun oldu ve belirsiz bir süre aktüer olarak çalıştı. 1998'de, elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi alanlarında dereceler aldı, ardından radar sinyal işleme mühendisi olarak çalıştı.

Dünyanın İlk Kadın Video Oyun Yazarı: Mabel Addis Mergardt


İlk kadın video oyun yazarı Mabel Addis Mergardt, 1912 doğumlu Amerikalı yazar ve öğretmendir. 1964 yılında IBM 7090 makinası için The Sumerian Game'i tasarlamıştır. Oyun, William McKay tarafından programlanmıştır. The Sumerian Game, krallık yönetimi oyunlarına ilham veren oyundur.


Barnard College'dan Antik Tarih bölümünden mezun olan Addis, 1950'den 1976'ya yani emekliliğine kadar çalıştığı New York’un Katonah-Lewisbro okulunda öğretmenlik yapmaya devam etti. Mabel Addis, bir anlatıya sahip ilk video oyunu olan Sümer Oyunu’nu (The Sumerian Game) yazarken eğitici bir oyun olmasını istedi. Çocuklar için erişilebilir olacak şekilde tasarlanmış, derinlemesine metin tabanlı bir ekonomik simülasyon strateji oyunu olan Sümer Oyunu, ilkokul çocukları düşünülerek oluşturuldu. Oyun, projektör kullanımı içerdiği için türünün ilk örneğiydi. 

Vizyonu ve adanmışlığı, oyun dünyasında görsel eğlencenin yalnızca programlama ile desteklendiği çağda Mabel Addis, video oyunlarının trend belirleyicisi oldu. Sadece oyun oynayan kadınlar için değil, bir bütün olarak oyun endüstrisi için öncü oldu.

Dünyanın İlk Kadın Video Oyun Tasarımcısı ve Programcısı: Carol Shaw


1955’te Kaliforniya'nın Palo Alto şehrinde doğan ve bir makine mühendisinin kızı olan Carol Shaw'ın çocukluğu oyuncak trenler ve demiryollarıyla oynamakla geçti. Lisedeyken, bilgisayar dersi sırasında metin tabanlı oyunlar oynamaktan zevk aldığını fark etti. Bu zevki ve mükemmel matematik becerilerini kullanarak elektrik ve bilgisayar mühendisliği lisansı ve bilgisayar bilimleri alanında yüksek lisans derecesi aldı. Akademik kariyerinin ardından tanınmış bir video oyun şirketi olan Atari’de işe başladı. Carol Shaw, video oyun endüstrisindeki oyun tasarımcısı ve programcısı olan ilk kadınlardan biridir. Atari 2600 için 3-D Tic-Tac-Toe (1979) ve Video Checkers (1980) dahil olmak üzere birçok oyun tasarladı ve programladı. Daha sonra Activision'a katıldı ve Activision'da geçirdiği süre boyunca Carol ShawIntellivision için Happy Trails'i ve en çok tanınan Atari 800 ve Atari 5200 için River Raid'i tasarladı. Atari 2600 konsolu için neredeyse evrensel olarak bir oyun tasarımının başyapıtı olarak kabul edilen River Raid oyunu, 27 Haziran 1983'te 1.000.000 adet satış adedine ulaştı.

Carol Shaw The Game Awards 2017'de Endüstri İkonu Ödülü'ne layık görüldü. 1984'te oyun geliştirme sektöründen ayrılan Carol, 1990'da emekli oldu.

Oyun Tasarımcısı, Yazar ve Yönetmen: Roberta Williams


Roberta Williams, 16 Şubat 1953 doğumlu Amerikalı bir video oyun tasarımcısı, yazarıdır. Kaliforniya, Simi Kanyon'unda yaşarken ilk oyununu geliştirmiştir ve Sierra On-Line'ın (daha sonra Sierra Entertainment olarak şirketleşmiştir) kurucu ortağıdır. Roberta Williams, Colossal Cave adlı metin tabanlı bir macera oyunu olan video oyunları oynamaya başladı. Çok geçmeden video oyunlarına, özellikle de macera tarzı türe bağımlı hale geldi.

Roberta Williams ve kocası Ken, 1980'de On-Line Systems'ı (daha sonra Sierra On-Line oldu) kurdu ve ilk grafik macera oyunu olan Mystery House'u birlikte yarattı. Birkaç yıl sonra, ünlü serisinin ilk oyunu olan King's Quest'i yarattı ve 1998'de King's Quest: Mask of Eternity'ye kadar tüm devam oyunları üzerinde çalıştı. Sierra On-Line'da geçirdiği süre boyunca Williams çok sayıda oyunda çalıştı ve yönetmen, yapımcı, tasarımcı, programcı, yaratıcı danışman ve hatta seslendirme sanatçısı gibi birçok rolde itibar kazandı. 1999'da emekli oldu. Roberta Williams, Mystery House, King's Quest serisi ve Phantasmagoria gibi grafik macera oyunları alanındaki çalışmaları ile ünlüdür.

Video Programcısı ve Eğitimci: Dona Bailey


Dona Bailey, programlama kariyerine General Motors'ta başladı. Burada ekranlar, mikroişlemci tabanlı programlar ve seyir kontrol sistemleri programladı. Ayrıca eski adıyla Videa olan Sente Technologies'de çalıştı ve emekli olana kadar Little Rock'taki Arkansas Üniversitesi'nde Rhetoric and Writing öğretim üyesi olarak ders verdi. Bailey, bir oyun makinesi (Arcade) oyunu olan Centipede'nin ortak yaratıcısı ve programcısıdır ve 1982'deki ayrılışına kadar Atari'nin jetonlu oyunlar birimindeki tek kadın olarak hizmet verdi. Dört kişilik bir ekip içinde Centipede'de yazılım geliştirici ve yazılım mühendisi oldu. O yıllarda Atari'de bir süpervizör olan Ed Logg, Bailey'i Centipede oyununda programlama yapması için görevlendirmişti. Ed Logg, oyunun tasarımı üzerinde çalıştığını, Bailey'in ise "programlamanın yaklaşık yarısını" yaptığını söyledi. Centipede, Atari'nin en çok satan ikinci jetonlu oyunu oldu. Oyunun popülaritesi nedeniyle, Atari'nin üretim hattı talebi karşılamak için iki vardiya çalıştırmak zorunda kaldı.

Video Oyunu Yönetmeni ve Yapımcısı: Aya Kyogoku


Japon bir video oyun yönetmeni ve yapımcısıdır. Kyogoku kariyerine 2000 yılında video oyun şirketi Atlus'ta başladı ve Eylül 2003'te Nintendo'ya katıldı.  Animal Crossing, Splatoon ve Wii Sports franchise'larını denetleyen Nintendo'nun Eğlence Planlama ve Geliştirme (EPD) Group No. 5'in şu anki yöneticisidir. Kyogoku, 2008'den beri dönüşümlü olarak yapımcı, yönetmen ve süpervizör olarak hizmet verdiği Animal Crossing'deki çalışmaları ile tanınır.

The Legend of Zelda: Four Swords Adventures ve The Legend of Zelda: Twilight Princessoyunları için senaryo yazarı olarak çalışmıştır. 2008'de Animal Crossing: City Folk'ta sekans yönetmeni olarak çalıştı ve senaryo yazımından ve oyuncu olmayan karakter davranışları ve diyalogla ilgili tüm unsurlardan sorumlu oldu. 

Video Oyun Tasarımcısı: Carla Meninsky


Carla, Atari VCS'nin ilk yıllarında aktif olan eski bir video oyun tasarımcısı ve programcısıdır. Meninsky'nin annesi bir programcıydı ve Carla lisede programlamayı öğrendi, ancak Stanford Üniversitesi'nde matematikten nöropsikoloji ve beyin modellemeye geçti. Sanatsal eğilimi göz önüne alındığında, Meninsky özellikle vizyonla ilgilendi ama sonunda programlamaya yani hayat boyu sürecek animasyon araçları yaratma hayaline geri döndü. Meninsky, Stanford Üniversitesi'nden psikoloji derecesi ile mezun olduktan sonra Atari'ye katıldı.  Carol Shaw (3-D Tic-Tac-Toe ve River Raid'in yaratıcısı) ile birlikte Meninsky, Atari, Inc.'de video oyun kartuşları geliştiren üç kadın mühendisten biriydi.

Atari 2600 için 1980 yarış oyunu Dodge 'Em'i (Sega'dan 1979 Head On jetonlu oyununa benzer), 1981'de Atari'nin Warlords ve Star Raiders'ın 2600 versiyonunu tasarladı.

Video Oyunu Bestecisi ve Müzisyeni: Michiru Yamane


Michiru Yamane, 23 Eylül 1963 doğumlu Japon video oyun bestecisi ve piyanistidir. Yamane'nin müzik tarzı, hem Johann Sebastian Bach hem de Sarı Büyü Orkestrası'nın önde gelen etkileriyle barok, klasik ve rock geleneklerine dayanır. En çok bilinen eserlerinden Castlevania serisi için besteleriyle, oyun şirketi Konami'deki yirmi yıllık çalışmasıyla tanınır.

Yamane, çocukluğu boyunca piyano ve org dersleri aldı ve ilk eserini 11 yaşında besteledi. Üniversitede kompozisyon eğitimi aldı ve 1988'de Konami için besteci olarak çalışmaya başladı. Konami Kukeiha Club'ın bir üyesi olarak, birçok Konami video oyununda diğer müzisyenlerle işbirliği yaptı. En ünlü ve çığır açan çalışmaları, Castlevania oyunları Bloodlines (1994) ve Symphony of the Night (1997)'dır.

Benzer İçerikler