Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

OVERWATCH OYNAMAYA BAŞLAMADAN BİLİNMESİ GEREKEN 14 ŞEY

Overwatch, oynamaya başlarken biraz göz korkutucu gelebilir. Öğrenilmesi gereken çok fazla kahraman var, hafızalara alınması gereken pek çok harita var ve açılması gereken loot sandıkları var. Bunların hepsini aynı anda takip etmek epey zor.

Overwatch oynamaya başlamadan bilinmesi gereken 14 maddeyi sizler için sıraladık.


1. Kolay bir karakterle başlayın

Bazı karakterlerin oynamak diğerlerinden daha kolay olabiliyor. Nişancı karakterleri oynamaya aşinaysanız, Soldier 76, Pharah, D.VA ve Bastion karakterlerinden biriyle başlamanızı öneririz. Bu kahramanlar genellikle önlerine çıkan hedefleri vurmakla ilgilenirler ve diğer sınıfların sahip oldukları ince nüanslarla uğraşmazlar. Oyunun genelinde oradan oraya koşup, atlayıp zıplayarak ve gerektiği yerde hedefleri yok ederek takımınıza gereken katkıyı sağlayabilirsiniz.

Yardımcı olmayı daha çok sevenleriniz varsa, oynanması nispeten daha kolay destek karakterleri: Mercy, Lucio ve Torbjörn.
Team Fortress 2’de Medic oynayanlarınız varsa, Overwatch’da da Mercy’nin iyileştirici ışını size oldukça tanıdık gelecektir. Lucio’nun çok yönlülüğü daha fazladır ve takım arkadaşlarını iyileştirmenin yanında onları hızlandırma seçeneği de bulunmaktadır. Lucio’nun pateni ona bazı hareket seçenekleri sunarken, sonic amplifier özelliği, bir healer için beklenmedik bir şekilde etkili oluyor. Son olarak Torbjörn defansif turretler kurarak düşmanı uzakta tutarken, takım arkadaşlarına hareket alanı sağlıyor. Kolay ve eğlenceli.2.
 Takım bileşimine dikkat edin

Bir takımın parçası olduğunuzu ve seçimlerinizin diğer oyuncuları da etkileyecek olmasını hesaba katın. Kahraman seçerken, diğerlerinin de neler seçtiğini göz önünde bulundurun ve takım dengesini oluşturmak için aktif çaba sarf edin.3. İşaretleri takip edin

Oyun başladığında şöyle bir ekran göreceksiniz:


Hedefi bulmak için çizgiyi takip edin.


4. Takımınızla birlikte hareket edin

Tek başınıza oradan oraya koşuşturarak kill alamaz, takımınıza fayda sağlayamazsınız. Hayatta kalmak için en iyi yol, takımınızla birlikte kalmanızdır. Unutmayın sürüden ayrılanı kurt kaparmış. Arkadaşlar edinin ve birlikte hareket edin.


5.
 Sesli işaretleri dinleyin

Overwatch’daki ses tasarımı gerçekten olağanüstü. Oynarken duyduğunuz her ses, mekanik olarak size yardımcı oluyor. Kahramanın canı az olduğunda zorlukla nefes alma sesi geliyor. Karakteriniz ayrıca düşmanın arkanızda olduğunu ya da yakınlarda bir yerde turret olduğu gibi şeyleri siz söylüyor. Düşmanınızın ayak seslerini bile duyabiliyorsunuz!

Öğrenmeniz gereken sesli işaretlerin en önemlisi ise Ultimate’ler. Ultimate’e hazırlanan her karakter, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir şeyler söyler. Ultimate seslerinden herhangi birini duyduğunuz anda, ölmeden oradan uzaklaşmalı.


6.
 Amaca yönelin

İyi bir öldürme/ölme oranına sahip olmak ne kadar iyi olsa da, size maçı kazandırmayacaktır.
Overwatch’u düzgün oynamak istiyorsanız capture point’leri aktifleştirmeli, payload’u hareket ettirmeli ve saldıranlara karşı savunmalısınız. Bunun anlamı: Bazen arzularınızı dizginlemeli ve beklemelisiniz. Doğru yoldan sapmış hedefleri indirmelisiniz.


7.
 Haritaları öğrenin

Overwatch haritalarıyla ilgili öğrenilmesi gereken en önemli şeyler şunlar:
- Düşman takımın belli bir noktaya ulaşması için kullandığı olası rota
- Düşmanın saklanabileceği olası yerler
- Can paketlerinin bulunduğu mevkiler

Bunlardan en önemlisi sonuncusu. Bir can pakedi, kötü giden maçı lehinize çevirebilir. Herhangi bir can pakedi gördüğünüz anda bunu ileride kullanmak adına hafızanıza kaydedin.

8. T
üm karakterleri deneyin

Çok sevdiğiniz kahramanlar olabilir ve bunlar Overwatch’da geçireceğiniz çoğu zaman için sizi idare edebilir. Ama bazen öyle maçlar oynayacaksınız ki, bazı düşmanları devirebilmek için spesifik bir kahramana ihtiyaç duyacaksınız. En azından temel seviye kahraman bilginiz olsun ki, eğer ihtiyaç duyarsanız maçın ortasında değiştirebilme imkanınız olsun. Overwatch’da çok yönlülük, sahip olabileceğiniz en önemli nimettir.

Hem ayrıca, tüm kahramanları oynayabilmek oyunu daha eğlenceli hale getirir öyle değil mi? Pek çok seçeneğiniz olduğu zaman sıkılmak daha zordur.


9.
 Çevre şartları ve etkilerini kullanın

Payload’u avantajınız için kullanın! Payload’a turret kurmak mümkündür. Ya da mesela Reinhardt ile yükünüze kalkan olarak onu sürebilirsiniz. Payload aynı zamanda sizin canınızı doldurur. Öyleyse imkanınız varken payload’a yakın durmakta fayda var.


10.
Kontrollerinizle ilgili oynamalar yapın

Kendinize göre ayarlamanız gereken en önemli şey fare hassasiyetidir. Size en uygun fare hassaslığını ayarladığınızdan emin olun. Diğer kontrollerle ilgili ayarları da yine kendinize göre ayarlayın.


11.
 Kafaya nişan alın

Overwatch bunu size söylemez ama, headshot’lar her zaman daha fazla hasar verir. Counter Strike: Global Offensive deneyimi olanlar buna biraz daha çabuk alışabilirler.


12.
 Düşman healer’lerinden kurtulun

Karşı takımda Mercy, Lucio gibi healer’ler varsa, ilk olarak bunları hedef aldığınızdan emin olun. Aksi halde düşman takımı gereğinden fazla buff’layabilirler ya da canlarını doldurabilirler. İyi bir destek karakteri başarılı bir saldırı yapılmasına engel olabilir.


13.
 Arkadaşlarınızla oynayın

Bir takım olarak oynamak ve kazanmak, diğer oyuncularla koordine olabildiğiniz sürece daha kolaydır.
Overwatch’un da diğer oyunlardan daha arkadaş canlısı olduğunu düşünürsek, bir arkadaşla oynamanın yerini hiçbir şeyin dolduramayacağını söyleyebiliriz. Overwatch ayrıca, arkadaşlarınızla oynadığınız sürece size küçük bir XP artışı da sağlar.


14.
 Elinizdekileri kullanın

Overwatch ile ilgili en iyi şeylerden biri de, karakterinizle ilgili tüm detayların kişiselleştirilebilmesi. Kahraman galeriniz size ne zaman yeni bir eşyaya sahip olduğunuzu söylerse, gidip bir bakın, belki hoşunuza gider ve kullanırsınız. Duvarları imzanızla sıvamak veya kahredici bir oyundan sonra duygularınızı açığa vurmak mümkün. Ve buna “gerçekten” değiyor.

Perdigital güvencesiyle, uygun fiyata Overwatch satın alın >>

Benzer İçerikler