Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

OVERWATCH DESTEK SINIFI KARAKTERLER REHBERİ

Overwatch karakterlerini tanıtmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Daha önce saldırı, savunma ve tank karakterlerini tanıtmıştık. Bu rehberimizin konusu ise Overwatch destek karakterleri. Overwatch destek karakterleri kimlerdir? Yetenekleri nelerdir? Hikayeleri nedir? Hepsini Overwatch destek karakterleri rehberimizde bulabilirsiniz.

Ana


Overwatch'un kurucu üyelerinden Ana, evini ve yakınındaki kişileri savunmak için becerilerinden ve uzmanlığından yararlanıyor. 

Omnic Kriz, Mısır'da ağır şekilde etkili olduğundan, ülkenin bitik güvenlik güçleri seçkin keskin nişancılardan destek almak zorunda kaldı. Bunların arasında dünyanın en iyi keskin nişancısı olduğu düşünülen Ana Amari vardı. Üstün zekâlı oluşu, zor kararlar verebilme yeteneği ve içgüdüleri onu, savaşı sona erdirmek isteyen Overwatch ekibi için doğal bir ihtiyaç haline getirdi.

Overwatch'un orijinal görevinin başarısını takiben Ana, uzun yıllar boyunca Strike Commander Morrison'un ikinci komutasında görev yapıyordu. Organizasyona liderlik etme sorumluluğuna rağmen Ana, muharebelerden uzak durmayı reddetti. 50'li yaşlarda bir hedefini imha etmekte tereddüt etti ve olanlar oldu... Hayatı o noktadan sonra karardı ve herkes tarafından öldüğü düşünüldü.

Gerçek şu ki, Ana, ağır yaralanmasına ve sağ gözünü kaybetmesine rağmen bu bilinmezlikten sağ çıktı. İyileşme sürecinde çatışma ortamından uzak durmaya çalıştı. Ancak zaman geçtikçe, kenti ve sevdiği kişiler tehdit edilirken bir kenarda oturamayacağını fark etti.

Şimdi Ana, ülkesini ve çevresindekileri korumak için tüfeğiyle tekrar sahalarda...

Yetenekleri:

Biotic Rifle:
Bu yetenekle Ana'nın sıradışı tüfeğinin mermileri, takım arkadaşına isabet ettiğinde canını arttırırken, düşmanlar için ölüm saçıyor. Ayrıca tüfeğin zoom özelliği de bulunmakta.
Sleep Dart:
Ana, kolunun alt kısmından bir lazer ışını gönderir ve düşmana isabet etmesi durumunda 4-5 saniyelik bir süreyle rakibin sersemlemesine yol açar. Yanlız dikkatli olunmalıdır, zira o süre içinde rakip başka bir hasar alırsa sersemliği gider.
Biotic Grenade:
Takım arkadaşları üzerinde Biotic Rifle etkisi yaratan bir yetenektir. Düşmana denk geldiğinde ise, o düşmanın kendi takımından can desteği almasını engeller.
Nano Boost:
Takım arkadaşına uygulandığında, onun hareket hızını, verdiği hasar puanını artırıp; aldığı hasarı azaltan bu yetenek, Ana'nın ultimate'idir.


Lucio

Lucio, müzik ve eylemleri yoluyla toplumsal değişime ilham veren uluslararası bir ünlüydü.

Lúcio Correia dos Santos, Rio de Janeiro'da, Omnic Krizi'ni takiben, yaşanan maddi sıkıntılar içinde karışık ve fakir bir çevrede büyüdü. Brezilya uzun süreli iyileşme sürecine girdiği zaman, çevresindeki kişilerin ruhlarını ayağa kaldırmanın bir yolunu bulmak istedi. Cevabı ise müzikte buldu ve bu yolla insanları canlandırmayı başardı. Hatta, sorunlarını kısa bir süre için bile olsa unutmalarına yardımcı oldu.

Lucio'nun müzik topluluğu, her ne kadar insanların kalbine işleyip ruhlarını canlandırsa da, uluslararası Vishkar Corporation şehrin geniş alanlarını yeniden yapılandırmak için bir sözleşme imzaladığında, kaosa sürüklendi. Lucio ve çevresindekilere daha iyi hayat koşulları vadedildi, fakat bu söz gerçekleşmedi. Vishkar, sokağa çıkma yasaklarıyla ve uygun görmediği davranışları kendilerine göre yasaklamasıyla toplumu faşistçe sömürmeye başladı.

Lucio sonunda buna katlanamadı. Halkı bastırmak için kullanılan Vishkar sonik teknolojisi'ni çaldı ve onu rejim karşıtı eylemlerde bulunmak için bir araç haline getirdi. Halk, ayaklanarak Vishkar'ı şehirlerinden çıkardı. Zaferden sonra Lucio'nun popülaritesi daha da arttı ve bütün dünyada bir sembol haline geldi.

Bu şöhretin getirdiği güç sayesinde Lucio, dünyayı daha iyi bir yer haline getirme fırsatına sahip olduğunu fark etti...

Yetenekleri:

Sonic Amplifier: Lucio ses dalgası ateşleyen silahıyla temel saldırısını yapar.
Crossfade: Takım arkadaşlarına ve kendisine sağlık puanı ve hareket hızı sağlar.
Amp It Up: Lucio birine can desteği sağlarken bu yeteneğini de kullanırsa, destek hızı büyük ölçüde artar.
Sound Barrier: Lucio'nun ultisidir. Yere vurarak, yanındaki takım arkadaşlarına ve kendisine bir koruma kalkanı oluşturur.Mercy

Angela Ziegler, bakımı altına aldıklarına koruyucu bir melek, üstün yetenekli bir şifacı, parlak bir bilim adamı ve barış için sağlam bir savunucudur.

Ziegler, tanınmış bir İsviçre hastanesinde cerrahi müdür konumuna geldikten sonra hayatı tehdit eden hastalıkların ve yaralanmaların tedavisini radikal olarak geliştiren nanobiyoloji alanında bir teknoloji geliştirdi. Bu,
Overwatch'un dikkatini çeken bir girişim oldu.

Ailesini savaşta kaybettiği için Ziegler, örgütün militarist yaklaşımına karşıydı. Sonunda,
Overwatch'un, kendisine çok daha fazla insanı kurtarma fırsatı sunduğunu fark etti ve örgütle anlaşma sağladı. Ardından, Overwatch'un tıbbi araştırmalar başkanlığına getirildi. Bu göreve geldikten sonra birçok kaynaktan faydalanıp birçok yerde çalıştı. Sonuç olarak Valkyrie adında bir elbise geliştirdi.

Overwatch'a yaptığı katkılardan ötürü, üstleri ve organizasyonun ana hedefleri ile sık sık karşılaştı. Overwatch çözüldüğünde Ziegler, savaştan etkilenen kişilere yardım etmek için kendini adamış, ömrünü cepheler arasında geçirmeye karar vermiştir...

Yetenekleri: 

Caduceus Staff: Bir enerji kordonuyla takım arkadaşına bağlanan Mercy, ona bağlı kaldığı sürece can yenilenmesi ve defans artışı sağlar.
Caduceus Blaster: Mercy'nin acil durumlarda kendini koruması gerektiğinde kullandığı lazer silahıdır.
Guardian Angel: Yardıma ihtiyacı olan bir takım arkadaşına doğru hızlıca ve uçarak gitmeyi sağlayan yetenektir.
Angelic Descent: Yüksek bir yerden atlandığında, süzülerek hafif bir düşüş yaşanmasını sağlayan yetenektir.
Resurrect: Mercy, ölü takım arkadaşlarını tam sağlıkla tekrar diriltip savaşa kaldıkları yerden devam etmelerini sağlar.Symmetra

Omnic Kriz sonrası, güney Hindistan'daki Vishkar Kurumu, yerinden olmuş nüfusu barındıracak yeni, kendi kendini ayakta tutan kentler oluşturma sürecini başlattı. Böyle bir şehir olan Utopaea, mimarlarının şehrin dört bir yanını ışık teknolojisiyle oluşturduğu büyük bir yapıdır.

İyi bir mimar olma yeteneğine sahip az sayıdaki gençlerden biri olarak tanımlanan genç Satya Vaswani, yoksulluk ve sefalet çektiği yurdundan alınarak asla eve dönmemek üzere Vishkar'ın mimarlık okuluna yerleştirildi. Yeni yaşamında yalnız olan Satya, eğitim ve öğretim hayatına daldı. Teknolojinin uygulamalarını hızlıca kavradı ve sınıfının en iyi öğrencilerinden biri oldu. Satya, sert ışık manipülasyonuna akranlarından farklı bir şekilde yaklaşırken, daha prosedürel, mekanik konstrüksiyonlarıyla, vatanının geleneksel dansının hareketleriyle yapılarını örüyordu.

Vishkar Kurumu, Utopaea'nın en iyi mimarları arasında yer alan Satya'da, mevcut yeteneklerinden çok daha fazla potansiyel olduğunu gördü. Ona "Symmetra" adını veren Vishkar, şirket çıkarlarını korumak ve nüfuzunu diğer ülkelere yaymak için onu, dünyanın dört bir yanındaki gizli görevlere gönderdi.

Symmetra, eylemlerinin toplumda daha iyi şeyler olmasına hizmet ettiğine inanıyor. Ancak istediği denetimin ve düzenin gerçekten insanlık için en iyisi olup olmadığını merak ediyor bazen...

Yetenekler:

Photon Projector:
Symmetra'nın tabancası ile yakındaki bir rakibi arasında ışın bağı oluşur ve rakip hasar almaya başlar. Ne kadar uzun süre bağ kopmazsa, rakip o kadar çok hasar alır.
Sentry Turret: Symmetra, bir yüzeye küçük ışın topları yerleştirir ve bu toplar en yakın düşmana ağır hasarlar verir.

Photon Shield:
Bir takım arkadaşının çevresinde hasarı emen ışın kalkanı oluşturur.
Teleporter:
Ekibin doğma noktası ile Symmetra'nın bulunduğu konum arasında bir ışınlanma noktası oluşur. Böylece ölen takım arkadaşları savaşa kaldığı yerden devam edebilir.


Zenyatta

Yıllar önce, Omnic Krizini takiben, bir grup robot, manevi bir uyanış olarak tanımladıkları bir his deneyimlediler. Himalayalar'ın derinlerinde ortak bir manastır oluşturmak için, önceden programlanmış hayatlarını terk ettiler. Uzun yıllar boyunca Himalayalar'da meditasyon yaptıktan sonra insanlar tarafından üretilen yapay zekalardan çok daha fazlası olduklarına ve insanlar gibi bir ruhun özüne sahip olduklarına inanmaya başladılar.

Tekhartha Mondatta olarak adlandırılan esrarengiz robotun liderliğindeki rahipler, insanlarla birlikte yaşadıkları manevi eşitliğin farkında olarak, kendilerinden bir nesil önce meydana gelen Omnic Kriz'in neden olduğu yaraları iyileştirmeye ve insanlarla robotları toplumsal uyuma geri döndürmeye çalıştılar. Onların mesajı, milyonlarca insan tarafından desteklenmiş ve dünya çapında ünlü olmuştur.

Ancak Zenyatta, buna itiraz etti. İnsanlar ve omnic'ler arasındaki sorunları çözmenin yolunun dogmatik öğretim yoluyla değil, kişiler arası bağlantı yoluyla olduğuna inanıyordu.

Önünde sonunda Zenyatta, kendi yolunu izledi. Manastırı terk etmeyi ve dünyayı dolaşmayı seçti; kişisel mücadelelerini atlatmak ve iç barış bulmak için... Ancak, gerektiğinde masumları korumak için savaşacak...

Yetenekler:

Orb of Destruction: Zenyatta, temel yeteneği olarak enerji topları fırlatır.
Orb of Harmony: Bir takım arkadaşına yavaş bir şekilde, uzun süreli olarak can yenilenmesi sağlayan yetenektir. Sıcak savaşta olan bir takım arkadaşından fazla uzaklaşmadan, arkasında bekleyerek kullanılabilir.
Orb of Discord: Bir rakip üzerinde kullanıldığında, rakibin normalden daha fazla hasar almasını sağlayan yetenektir.
Transcendence: Kısa bir süre için Zenyetta transa geçer. Bu süre zarfı içinde yetenek ve silah kullanamaz, fakat hasara karşı bağışıklık kazanır. Ayrıca yakınındaki takım arkadaşlarının sağlığını birkaç saniye içinde doldurur. Bu yetenek Zenyetta'nın ultisidir.

Hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel fiyata, hemen teslim Overwatch Origins Edition satın alın >>OYUNUN KALBİ PERDİGİTAL'DE ATIYOR