Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

LEAGUE OF LEGENDS PROFESYONELLERİ NE KADAR PARA KAZANIYOR?

Bundan çok kısa bir zaman öncesine kadar, video oyunlar oynayarak çok para kazanma fikri çılgınlık olarak görülebilirdi. Zaman değişti ve artık League of Legends profesyonelleri, pek çok kişinin hayal edemeyeceği kadar fazla para kazanabiliyorlar.


%2 bonus fırsatıyla LoL RP satın al >>

League of Legends profesyonelleri için öncelikli para kazanma metodları şunlar:

  • Sponsorluk anlaşmaları
  • Viral reklamlar, aboneler
  • İnternet siteleriyle yapılan anlaşmalar
  • Turnuvalardan kazanılan ödül paralarıT
  • Takımlarından kazandıkları paralar veya kendi sattıkları ürünler (giysi satışları vb.)

LoL profesyonel oyuncuları turnuvalardan ne Kadar para kazanıyor?
Profesyonel bir League of Legends oyuncusunun bir turnuvadan ne kadar para kazanacağı, kendisinin ve takımının turnuvada gösterdiği performansla doğru orantılı oluyor. 2019 yılında League of Legends Dünya Şampiyonası’nda 2.500.000 $ ödül havuzu vardı ve kazanan takım bu miktarın yarısını, yani 1.250.000 $’ını aldı. 2020 Dünya Şampiyonası'nın kazanını DAMWON Gaming oldu. 2020 yılında yapılan turnuva için ödül dağıtımı konusunda değişikliğe giden Riot Games, ödül havuzundaki miktarı takımlar arasında bölüştürme kararı aldı. Şampiyona kazananı takım ise ödül havuzundaki miktarın %25'ini aldı. Ödül havuzundaki miktar hakkında ise bilgi paylaşılmadı.

LoL’de en çok kazanan oyuncu Faker’dan başkası değil. 1 Milyondan fazla kazancı Faker’ın 3 Dünya Şampiyonluğu, MSI şampiyonlukları ve Kore şampiyonlukları bulunuyor. 


League of Legends oyuncuları Stream’den ne kadar para kazanıyor?
Yayın yapmak, pek çok LoL oyuncusunun ana gelir kaynağı Twitch'te oyuncuların kanallarına abone olarak eşsiz ayrıcalıklar elde etmek mümkün. Bu özellik 4,99 $ olmasına karşın, yayıncı bunun sadece yarısını (2,5 $) alıyor. Binlerce abonesi olan bir yayıncıyı düşünecek olursanız, bu para kolaylıkla birbirine eklenerek çoğalabiliyor. 1000 abonesi olan bir kanalın sahibi, yılda 30.000 $ sırf yayınlardan kazanıyor.

Twitch platformunda para kazanmanın bir başka yolu ise reklamları oynatmak. 1000 izleyici başına 2 $ reklam geliri elde edilebilir. Tabi ad block programı kullanan izleyicilerin bu rakama dahil olmadıklarını da bilmek gerek. Örneğin 25.000 aktif izleyicisi olan bir kanal, sadece bir reklamdan 50 $ gelir elde edebiliyor. Bu  da ayda 1.500 $ ve yılda 18.000 $ 'a karşılık gelebiliyor. Üstelik günde sadece 1 reklam göstererek!


Profesyonel LoL oyuncuları ne kadar maaş Alıyor?

Çin ve ABD gibi oyun merkezlerinde aylık ortalama 3.000 ila 5.000 $ arasındaki rakamlarla takım oyuncularına düzenli maaşlar sunuluyor. Hatta bazı takımlar, oyuncularına sağlık sigortası ve emeklilik planları gibi avantajlar bile sağlıyor.

Profesyonel League of Legends oyuncuları, Kuzey Amerika'da da oldukça fazla kazanmakta. Kuzey Amerika LCS Oyuncular Birliği'nin (NALCSPA) genel müdürü Hal Biagas'a göre 2020'deki ortalama LCS oyuncu maaşı 410.000 dolarmış.

Profesyonel LoL oyuncuları sponsorluk anlaşmalarından ne kadar para kazanıyor?
Sponsorluklar, büyüklük olarak değişkenlik gösteriyor. Bazı sponsorlar, sattıkları ürünlerde indirimler yaptıkları küçük anlaşmalar yapıyorlar. Bunun dışında T-Mobile, Samsung ve Corsair gibi büyük sponsorlar da var. Bu büyük sponsorlar genellikle oyunculara kendi isimlerinin yazılı olduğu kıyafetler giydirirler, ulaşım ve oturma masraflarını karşılarlar ve turnuvalara giriş paralarını öderler. 2014 yılında Faker’a bir Çin şirketinin bir milyon dolarlık teklifte bulunduğu söylendi. 1.000.000 $'lık bu teklifi Faker geri çevirmişti. 

Peki pro bir oyuncu toplamda ne kadar para kazanıyor?
Oyuncudan oyuncuya değişiklik gösteren yıllık kazanç miktarı hakkında bir genelleme yapmak zor olur. Bazı ünlü League of Legends oyuncuları yılda 1.000.000 $ kazanıyor fakat bahsi geçen oyuncular çok ender. Bahsettiğimiz yöntemlerle bir LoL profesyoneli, yılda ortalama 75.000 $ para kazanabiliyor

2020 Ekim ayından bu yana turnuvalarda en çok kazanan 5 LoL oyuncusu ve kazançları şu şekilde;

  1. Lee "Faker" Sang-hyeok: 1.257.615 $
  2. Lee "Duke" Ho-seong: 954.620 $
  3. Bae "Bang" Jun-sik: 915.451 $
  4. Lee "Wolf" Jae-wan: 913.084 $
  5. Bae "Bengi" Seon-woong: 810.683 $

Profesyonel bir oyuncu olmanın kötü tarafı, bunun sabah 9’da işe gidip akşam 5’te çıkmaya pek benzememesi. Alanında profesyonel olduğunuz oyunu her gün mental ve fiziksel yeteneklerinizi geliştirmek için oynamalısınız. Kulağa hoş gelebilir ancak bu oldukça yorucu bir iş ve oyun artık eğlence olmaktan çıkıyor. Yüzlerce saat çalışma ve kendini adamışlık gerektiren bu mesleği düşünüyorsanız sizi kendinizden başka kimse durduramaz elbette, ama yine de yola çıkarken katlanmanız gereken zorlukların farkında olsanız iyi edersiniz.

Benzer İçerikler