Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

EPİN NEDİR?

"Epin" Kelimesi Nereden Gelir?

Bir ödeme yöntemi olan e-pin, “Electronic Personal Identification Number” kalıbının kısaltması olarak kullanılmaktadır. Türkçe olarak, “Kişisel Elektronik Numara” anlamına gelmektedir.

Epin, Ödeme Yöntemi Olarak Nasıl Kullanılır?

Epin, tüm dünyada kabul edilen bir ödeme yöntemidir. E-pinin bir ödeme yöntemi olarak kullanılabilmesi demek, satın aldığınız epin ile, ilgili mecraya, e-pinin karşılığı kadar “ücret” ödediğiniz anlamına gelmektedir. Bu ücret, oyunlar için oyun parası, kostüm, eşya, kutu olabilirken; diğer mecralar için günlük, haftalık aylık, yıllık üyelik anlamına gelebilir. Dolayısıyla e-pin; iligili olduğu oyun içerisinde yer alan ürünleri almak veya ilgili mecralara bakiye yüklemek gibi amaçlar için kullanılır. 

Epin Nasıl Üretilir?

Yaygın olarak "kod" olarak adlandırdığı epin; yayıncı veya yaratıcı firmalar tarafından üretilir; belirlenmiş dağıtıcı/satıcı firmalar aracılığıyla kullanıcılara ulaştırılır. Oyunseverlerin genellikle oyun parası dediği e-pinlerin değerleri, fiyatları ve oyundaki karşılıkları oyun firmaları tarafından belirlenir. Epinler genellikle oyun içerisinden veya oyun firmasına ait mikrositeler üzerinden kullanılarak oyun parasına dönüştürülür.

E-pin; sadece harf veya rakamlardan olabilir ya da harf-rakam karışık biçimde üretilebilmektedir.

Örnek epin: EFFD-65VZ-P1S4-Z8L4.

Epin Nerelerde Kullanılır?

Epin, özellikle online oyun firmaları tarafından tercih edilen bir ödeme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir oyunsever olarak e-pin satın aldığınızda, ilgili oyun içerisinde oyun kredisine sahip olursunuz. Bu oyun parası (kredisi), oyun içerisinde kullanılan para birimidir. Oyun parasını, oyun içerisinde yer alan öğeleri, sezonluk biletleri, itemleri ya da skinleri satın almak için kullanabilirsiniz. Örneğin PUBG Mobile’da Unknown Cash adı verilen oyun içi para birimi yer almaktadır. Kısaltması UC olan bu oyun içi para birimi için oyunun yayıncı firması Tencent, PUBG Mobile’a geçerli UC’leri epin olarak üretmektedir. Üretilen UC e-pin kodları ise Tencent tarafından yetkili satıcılara dağıtılmaktadır. Örneğin Perdigital.com, PUBG Mobile UC yetkili satıcısı olduğu için UC epin kodlarını, doğrudan Tencent’ten tedarik ederek kullanıcılarına sunmaktadır.

Oyun içi satın alımlar haricinde epin, farklı platformlara bakiye aktarmanıza ve ürünlere indirimli olarak erişim sağlamanıza yarar.

Steam Cüzdan Kodu gibi e-pinler, ilgili platform içerisinde oyun satın alabilmenizi sağlarken; Xbox Game Pass, Xbox Live Gold gibi e-pinler, içeriğinde yer alan konsol ve bilgisayar oyunlarından oluşan geniş bir kütüphaneye erişebilmenize olanak tanır.

Perdigital Bonus Kodu, Perdigital tarafından oluşturulmuş karşılığı belli bir tutarda Perdigital Bonus bakiyesine denk gelen bir epindir. Perdigital Bonus Kodu satın alarak bu bakiyeyi bir arkadaşınıza hediye edebilir ve perdigital.com üzerinden Perdigital Bonus Kodututarında bir ürün almasını sağlayabilirsiniz. 

Epin Nasıl Kullanılır?

Epin kullanımı satın aldığınız mecraya, oyuna veya platforma göre değişiklik gösterir. Eğer bir oyun için e-pin satın aldıysanız; oyunun içerisinde yer alan ödeme seçenekleri içinden “E-pin Yükle/Kod Yükle” alanlardan satın aldığınız epinleri kullanabilirsiniz. Oyun içerisinde e-pin kullanma seçeneği mevcut değilse; oyuna ait bir epin kullanma sitesi vasıtasıyla epinleri kullanabilirsiniz.

Perdigital’de yer alan online oyun ve Steam Cüzdan Kodu e-pinlerine buradan, eğlence, spor, eğitim, yazılım epinlerine buradan; PC oyunları - CD Key epinlerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler