Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

COUNTER STRIKE: GLOBAL OFFENSIVE'DE DAHA İYİ OLMAK İÇİN TÜYOLAR

CS:GO’nun 2012’de yayınlanması ve bunu müteakip Counter Strike’ın bir eSpor olarak tekrar canlanmasıyla birlikte oyun, insanların gözünde hiç olmadığı kadar büyüdü ve buna bağlı olarak pek çok taze kan bu furyaya dahil oldu. Siz de popüler akıma yeni dahil olan oyunculardan biriyseniz, rekabetçi ortamda muhtemelen zorlanıyor ve rütbe atlamak için kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi merak ediyorsunuz. Sizler için Counter Strike: Global Offensive’de kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak püf noktaları derledik.


1999’da bir Half-Life modifikasyonu olarak yayınlanmasından beri Counter Strike, rekabetçi ortamda oynamaya başlamak için oldukça zor olmasıyla şöhret kazandı. Oyunu oynayan neredeyse herkesin, ilk oynamaya başladığında nasıl kötü hezimetler yaşadığına dair anlatacak hikayesi vardır. Yeni başlayan bir oyuncuysanız, 17 yıllık geçmişi olan bir oyunda sizin de bocalayacak olmanız gayet olası. Bununla birlikte, gözü pek biriyseniz ve kendinizi geliştirmek için yollar arıyorsanız yazımızı okumaya devam edip küçük notlar almaya başlasanız iyi edersiniz.

1. Çalışın, daha çok çalışın ve daha da çok çalışın
Yukarıda bahsettiğimiz üzere, Counter Strike kesinlikle kolay bir oyun değil. Bir gecede ya da bir haftada iyi bir oyuncu olmayacaksınız. Oyunda daha iyi olmak için tek çıkar yol daha çok oynamak. Ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar gelişirsiniz. Listemizin geri kalanındaki maddeler, sizi sadece daha hızlı bir şekilde daha iyi olmanız için destekleyebilir. Bunun dışında, oyunda zaman harcamadan daha iyi olamayacağınızın garantisini verebiliriz. Oyunda 500 saatten fazla zaman geçirip, yine de orta seviyelere ancak çıkabilmiş sayısız oyuncu görebilirsiniz.

2.
 Her zaman sizin için doğru olan ayarlarda oynayın
Oyuna başlamadan önce, sizin için hangi görüntü, ses ve kontrol ayarlarının en uygun olduğunu test edin ve bu ayarları kaydedin. Belirli bir “en iyi” ayarın olmadığını bilmelisiniz. Kişisel tercihleriniz doğrultusunda ve mevcut donanımınızın el verdiği ölçüde size en uygun ayarları bulmalısınız. Ayrıca en azından 64 fps(frames per second) alabildiğinizden emin olun. Bu sayı, Counter Strike: Global Offensive serverlerinin tick rate’idir.

3.
 Deathmatch oynayın
Deathmatch modunda round ve amaç yoktur. Oyun içi parasının da bir önemi yoktur. Deathmatch, Counter Strike silahlı çatışmasının en saf olduğu mod’dur. Öldükten sonra yeniden doğmak için gerçek maçtaki gibi bir yükleme zamanının olmaması da, hangi silahların nasıl çalıştığını öğrenmeniz için en hızlı yol olmasını sağlar. Deathmatch, size takım taktiklerini veya amaçları öğretmez ve bunlar için diğer oyun modlarını oynamanız gerektiği aşikardır, ancak yine de muhtelif silahların geri tepme modellemelerini ve diğer davranış kalıplarını öğrenmeniz için bulunmaz bir nimettir.

4.
 Aim haritaları oynayın
Her ne kadar eski moda bir çalışma yöntemi olsa da, tüfek aim’inizi geliştirmek için ideal pek çok harita mevcut. Bu haritalar, kusursuz nişan almanızı sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Çoğunda botlara headshot atmanız gerekir. Headshot’un Counter Strike’de oyun kazanmak için ne kadar güçlü bir yetenek olduğunu hesaba katarsak, bu haritaların size oyununuzda seviye atlamanız için ne kadar yardımcı olacağını öngörebilirsiniz.


5.
 Profesyonelleri izleyin
CS:GO profesyonelleri arasında ısınma maçlarını Twitch üzerinden düzenli bir şekilde yayınlayan pek çok isim var. Profesyonellerin sadece nasıl oynadığını izleyerek, birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını görerek bile oyununuzu epey geliştirmeniz mümkün olacaktır. Profesyonellerin stream’lerini izleyerek boşuna zaman kaybettiğinizi, izleyerek zaman harcamaktansa oyunu daha çok oynayarak kendinizi geliştirmenin daha faydalı olacağını söyleyen görüşler olsa da, en azından size bir bakış açısı katması yönünden faydası yadsınamaz.
Ayrıca yıl içerisinde, oyunla yakından ilişkili insanlar tarafından canlı sunulan Counter Strike: Global Offensive turnuvalarını takip etmenizde de fayda var.

6.
 Sizden daha iyi oyuncularla oynayın
Oynayacağınız herhangi bir rekabetçi oyunda, ya da daha genel bir ifadeyle hayatınızdaki her alanda sizden daha iyi insanlarla iç içe olmanız gelişiminiz açısından çok faydalı olacaktır. Counter Strike: Global Offensive’de de durum farklı değil. Sizden daha iyi oyuncularla oynayınca muhtemelen çok kötü hezimetler alacaksınız, ama çok daha hızlı gelişeceksiniz. Her ne kadar yenilgi üstüne yenilgi almak sinir bozucu olsa da, uzun vadede sizle başlarken aynı seviyede olan, fakat aynı seviye oyuncu gruplarıyla oynamaya devam eden oyuncuların önüne geçeceksiniz.


7.
 Önemli silahlara odaklanın
Üst düzey maçlar oynamaya başladıkça, aynı silahların tekrar tekrar kullanıldığını gözlemleyeceksiniz. Örneğin Terrorist tarafında oynarken AK-47, Counter Terrorist tarafında oynarken M4A1-S, her iki tarafta da sıkça kullanılan M4A4 ve AWP gibi. Belli başlı silahları iyi kullanmayı öğrenmelisiniz. Bunların dışında yaygın kullanılan diğer ucuz silahları da öğrenseniz iyi olur, fakat önceliğiniz değil.

8.
 Fare hassaslığını düşürün
Profesyonellerin çoğu fare hassaslığı için 400 dpi, oyun içi 2,0 sensitivity ayarı kullanıyor. Bu ayarları aynen kopyalamak zorunda değilsiniz, ancak fare hassaslığını düşürmenin aim’inize oldukça olumlu katkıları olacaktır. En başlarda farenizi hiç olmadığı kadar fazla hareket ettirmek zorunda kalıp yadırgayacaksınız, ancak panik yapmayın: Uzun vadede kazananlardan olacaksınız.

Perdigital güvencesiyle Counter Strike Global Offensive - CS:GO Steam Cüzdan Kodu satın alın >>

9.
 Haritanın önemli noktalarını öğrenin
Oynayacağınız her rekabetçi haritanın yaygın olarak kullanılan isimlere sahip önemli noktaları vardır. Bunları öğrenin. Her şeyden önce Counter Strike’ın bir takım oyunu olduğunu göz önünde bulundurun. Takım arkadaşlarınızla koordineli şekilde hareket etmeniz için belli başlı kalıpları ve haritayı iyi öğrenmeniz gerekiyor.

10. Counter Strike ekonomisini öğrenin
Counter Strike: Global Offensive’i stratejik açıdan zenginleştiren önemli detaylardan biri de oyunun ekonomisi. Her round’un sonunda kazansanız da kaybetseniz de belli bir miktar para kazanacaksınız(Elbette round’u kazanan bir sonraki için daha fazla kazanıyor).
Takımınızdaki herkesin iyi donanımlı olduğundan emin olmanız rekabetçi maçlarda başarılı olmanız açısından büyük öneme sahip. Gerekirse bir ya da daha fazla round sadece pistol’lerle idare edin ve para biriktirince üst düzey silahlara geçin. Her round başı takım arkadaşları para biriktirirken anlamsız bir şekilde para çarçur eden oyunculardan olmayın!

11.
 Smoke ve flash kullanın
Pek çok Counter Strike haritası smoke, grenade ve flash atılması için oldukça ideal noktalar içerir. Bu bombaları nasıl atmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. YouTube’de konuyla alakalı videolar izleyebilirsiniz. Offline oynarken bomba atma alıştırmaları yapabilirsiniz.12. Reload zamanlamasını doğru ayarlayın
Az merminiz kaldığını düşünüyorsanız ve düşmanın yakınınızda olduğundan eminseniz, reload için zaman harcayıp gafil avlanmayın. Reload zaman alan bir süreçtir, savaşın ortasında biten şarjörü değiştirmek yerine pistol’e geçmeniz daha mantıklıdır. Reload yapacaksanız güvenli bir bölgede olduğunuzdan emin olun.

13. Sabırlı olmayı öğrenin
Düşük seviye Counter Strike maçlarında sık sık göreceğiniz şey sabırsız bir şekilde Terrorist tarafa dalan Counter Terrorist oyuncularıdır. Bunu yapmayın! Counter Terrorist tarafında sizin amacınız bomba yerleştirme noktalarını tutup Terrorist’lerin buralara girmesini engellemektir. Bomba noktalarını geçip Terrorist avına çıkmaya karar verirseniz, akıllı Terrorist takımı tarafından rahatlıkla pusuya düşürülüp avlanırsınız.

14. 
Takımdaki rolünüzü unutmayın
Takım kompozisyonu önemlidir. Silah almadan önce takımınızın neye ihtiyacı olduğuna göz gezdirin. Hali hazırda AWP’si olan biri varsa, genelde ikinci bir AWPci’ye gerek yoktur. Takım arkadaşlarınızın güçlü ekipmanlar alacak parası yok ve sizin varsa, fazladan silah alıp arkadaşlarınıza verin. Eğer takım arkadaşlarınızın tamamını karşılayacak bütçeniz yoksa ve ekonomik olarak gerçekten sefil durumdaysanız, takım arkadaşlarınıza ayak uydurup silah satın almayın.

15.
 Sinirden köpürmeyin!
Counter Strike: Global Offensive, eğer üst üste kaybediyorsanız oldukça sinir bozucu bir oyun haline gelebiliyor. Öfkelenmeniz, oyununuzu geliştirmeniz açısından sizi kötü etkilemekten başka işe yaramaz. Eğer öfkenizi durduramıyorsanız, bunu oyunun ortasında takım arkadaşlarınıza yansıtmamalısınız. Durumu kabullenin ve sakin kafayla üstesinden gelmeye çalışın.Perdigital güvencesiyle 
Counter Strike Global Offensive - CS:GO Steam Cüzdan Kodu satın alın >>

Benzer İçerikler