Size daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kişisel verilerinizi mevzuata uygun olarak Çerezler aracılığıyla kaydedip işliyoruz. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikası ’ndan ulaşabilirsiniz.

HAVALE/EFT YAPTIM, BAKİYEM YÜKLENMEDİ!

Ödemem Perdigital hesabıma geçmedi neden?

  1. Perdigital referans numaranızı işlemin açıklama kısmına yazmamış, eksik veya yanlış yazmış olabilirsiniz.
  2. Hatalı/yanlış ödeme bildirimi yapmış olabilirsiniz.
  3. Kredi kartından havale yapmış olabilirsiniz.
  4. Referans numaranızı doğru yazmış olmanıza rağmen ödeme hesabınıza geçmemiş olabilir.

Ne yapmalıyım?

-Ödeme bildirimi yapmalısınız.

Nasıl ödeme bildirimi yaparım?

Perdigital’e üye girişi yaptıktan sonra, "Bakiye Yükleme" sayfasında yer alan "Havale/EFT" sekmesini ziyaret ederek, sayfanın en altında bulunan  "Ödeme Bildirimi >>" bağlantısına tıkladıktan sonra ödeme bildirimi yapmak üzere ödeme bildirim formuna yönlendirilirsiniz. Bu formda, tarafınızdan istenen bilgileri girdikten sonra "Gönder" butonuna tıklamanız yeterlidir.

Doğru ödeme bildirimi nasıl yapılır? >>

Lütfen dikkat: Kredi kartınızdan havale/eft yaptıysanız ödeme bildirimi formunda yer alan açıklama kısmına, işlem yaptığınız kartın son 4 hanesini yazmalısınız.

Ödeme bildirimi yaptım fakat ödemem geçmedi, neden?

Ödeme bildirimi yaparken; tarih, saat, ad, soyad, TC kimlik numarası bilgilerinin dekonttakiyle aynı olduğundan emin olun. Doğru ödeme bildirimi yaptıktan sonra, ödemenizin Perdigital hesabınıza geçmesi ortalama 15 dakikadır.

Tekrar ödeme bildirimi yapın >>

Referans numaramı doğru yazdım, ödemem neden hala geçmedi?

  • Farklı banka hesaplarından havale/eft yapıyorsanız,
  • Aynı banka hesabından birden fazla Perdigital üye hesabına havale/eft yapıyorsanız,
  • Perdigital’e yaptığınız ilk havale/eft işlemi yüksek tutarlıysa,
  • Aynı gün içerisinde birden çok kez havale/eft yaptıysanız söz konusu tutar/tutarlar Perdigital hesabınıza hemen yansımamış olabilir.

Ödemeniz/ödemeleriniz güvenlik kontrolleri için bekletilmektedir. Kontroller 1 iş günü içerisinde tamamlanır ve ödemeniz Perdigital hesabınıza aktarılır ya da işlemi yaptığınız banka hesabına her hafta Salı veya Perşembe günleri iade edilir.

Havale/eft işleminizle ilgili olarak doğrudan ödeme kuruluşuna danışmak isterseniz buradaki formu doldurabilir ya da musteridestek@perdigital.comadresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.